Twitter

TÜRKİYE`NİN EN BÜYÜK CEVİZ İŞLEME FABRİKASI AÇILDI

Ceviz işleme sürecinde tüm aşamaları tek çatı altında toplayan, tamamen yerli teknoloji ve milli yatırım ile kurulmuş Türkiye'nin en kapsamlı ceviz işleme fabrikası açıldı.

Manisa'nın Gördes ilçesinde Türkiye'nin en büyük ve kapsamlı ceviz işleme fabrikası, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'in katılımıyla  düzenlenen törenle açıldı. Tesisin, ceviz ithalatındaki açığı kapatması ve Gördes'i Türkiye'nin en önemli ceviz üretim bölgelerinden biri haline getirmesi hedefleniyor. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli: "Ceviz üretiminde dünyada dördüncü sıradayız"Fabrika açılış konuşmasında Türkiye'deki ceviz üretimi hakkında veriler paylaşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Türkiye olarak ceviz üretiminde önemli bir ivme yakaladık. Şu anda ceviz üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alıyoruz. Ceviz üretiminde verdiğimiz destekler ve yerinde politikalarla son 18 yılda yüzde 87,5 artış; son iki yılda ise yüzde 7,1 artış sağladık. 2002 yılında 121 ton olan ceviz üretimimiz 250 bin tona ulaşmıştır. Manisa'da ise 5394 ton ceviz üretimi yapılmaktadır. Konsept Tarım sadece Manisa bölgesinde 7500 dönüm dikili ceviz alanı ile Türkiye'nin en büyük ceviz yetiştiricileri arasında yer almaktadır. Bugün açılışını yaptığımız Konsept Tarım Ceviz İşleme Fabrikası ise saatte 1 ton ceviz kırma, kurutma ve kırma kapasitesine sahiptir ve yanı zamanda yenilenebilir enerjiye de yatırım yapmıştır. Bakanlığımızın desteğiyle, gıda hijyeni, iş güvenliği, çevre güvenliği, AB standartlarında kurulan ve yatırımı tamamlanan Konsept Tarım Ceviz İşleme Fabrikası'nın, Gördes'e ve Manisa'mıza hayırlı olmasını temenni ederim." dedi. Tamamen yerli yatırım ve teknoloji ile kurulan fabrikanın ve AR-GE merkezinin milli tarım hamlesinde önemli bir görev üstleneceğini dile getiren firma yetkilisi, "Uluslararası rekabette güç kazanmak için yalnızca üretimi ve iş gücünü değil bilgi ve teknolojiyi de yerli kaynaklarla üretmek gerekiyor. Ülkemiz tükettiğimiz cevizin %65'ini ithal ediyor. Fabrikamız ve yatırımlarımızla bu açığı kapatmayı ve yüksek kalite cevizlerimizi en yakın zamanda yurtdışına ihraç etmeyi hedefliyoruz.'' dedi.

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM GÜCÜ SAĞLANACAK 

Tarım sektörüne ve bölgesine istihdam sağlayacak olan Ceviz İşleme Fabrikası, güneş enerjisini en verimli şekilde kullanarak sürdürülebilir bir üretim gücü elde edecek. İlk aşamada dikilen 8 milyon metrekarelik ceviz bahçelerinden gelen hasadı işleyecek; Türkiye'nin yurtdışı gıda ihracatına, yüksek kalite yerli üretim ile katkı sağlayacak. Firmanın AR-GE merkezi Türkiye ve dünyadan çeşitli üniversiteler, araştırma merkezleri ve firmalar ile ortak çalışmalar yürütecek. Yüksek kalite ceviz üretiminde milli teknolojiyi kullanan Konsept Tarım Ceviz İşleme Fabrikası, üretiminde ise Avrupa Standartları'nı hedefleyecek. Fabrika, üretim alanlarının dışında Konsept AR-GE Merkezi'ni ve ürün geliştirme departmanlarını da bünyesinde bulunduracak. Bu çalışmalar sayesinde ceviz ve lavanta hasatlarından katma değerli yüksek kalite ürünler tüketiciye sunulacak.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK