tabit
Twitter

TÜRKİYE, FINDIK İHRACATINDA GÜÇLÜ BAŞLANGIÇ YAPTI

Türkiye'nin 2023/2024 fındık ihraç sezonu, 1 Eylül 2023 tarihinde başladı ve ilk iki ayda dikkat çekici bir başarıya imza attı. Bu dönemde Türkiye'den yapılan fındık ihracatı, 54 bin 78 tonu aşarak toplamda 356 milyon 918 bin dolar döviz girdisi sağladı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Fındık ve Fındık Mamulleri Sektör Komitesi Başkan Yardımcısı Sebahattin Arslantürk, bu dönemdeki ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttığını ve 97 farklı ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirtti. Arslantürk, en fazla ihracat yapılan ülkelerin geleneksel pazarlar olan Almanya, İtalya ve Fransa olduğunu açıkladı.

Ayrıca, yıllık bazda 2023 yılının 10 aylık döneminde yapılan fındık ihracatının 222 bin 913 ton olduğunu ve bu süreçte 1 milyar 414 bin dolarlık döviz girdisi sağlandığını vurguladı. Trabzon'dan gerçekleştirilen fındık ihracatına da dikkat çeken Arslantürk, sezonun ilk iki ayında Trabzon'dan 12 bin 667 ton fındık ihraç edilerek karşılığında 82 milyon 11 bin dolar döviz girdisi sağlandığını, yıllık bazda ise yılın 10 aylık döneminde 70 bin 677 ton karşılığı 445 milyon 12 bin dolarlık ihracatın gerçekleştiğini aktardı.

Ancak, sektörde bazı zorluklar da yaşandığını belirten Arslantürk, iç talepteki daralma, yüksek üretim maliyetleri ve girdi maliyetlerindeki artışın rekabeti olumsuz etkilediğini ve fiyat tutturamama riski ile karşı karşıya kalındığını ifade etti.

Türkiye'nin fındık ihracatındaki bu güçlü başlangıç, sektörün geleceği açısından umut verici bir gelişme olarak öne çıkıyor.

 

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.