Uygulama
Twitter

TÜRK VE ARAP YATIRIMCILAR ÇEŞME`DE BULUŞACAK

Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneğinin desteğiyle TURAB Fuarcılık tarafından 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan 3. Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı ve 1. Tarım ve Tarım Teknolojileri Fuarı İkili Görüşme Alım Heyeti Organizasyonunun tanıtımı yapıldı.

TURAB Fuarcılık'ın düzenlediği organizasyon için basın mensuplarına özel tanıtım yapıldı. Üçüncü kez yapılacak olan ve her yıl biraz daha fazla ilgi gören fuarda 22 Arap ülkesinden 500'ün üzerinde konu ile sektörle ilgili yatırımcılar gelecek. 3. kez yapılacak gıda fuarı en iddialı fuar olacak.

Çeşme Sheraton Otel'de gerçekleşecek fuar da amaçlarının Türk Arap işbirliğinin genişlemesi olduğunu belirten TURAB İzmir Şube Başkanı Sabuhi Attar, "Yaptığımız ilk fuar değil. Fuarda amacımız Türk Arap işbirliği genişlemesini istiyoruz. Arap şirketlerini motive ediyoruz ve birtakım projelerle destekleyip buraya gelmelerini sağlıyoruz. Şirketlerimiz en iyi noktaya gelmesini istiyoruz. Bu projede yer alan şirketlere her türlü desteğe hazırız. Arap ülkelerinde markalarının tanıtımını yapsınlar, tescilini sağlasınlar. En büyük ihtiyacımız markalarımızı tanıtmak. Avrupa ve Amerika'da herkes kendini tanıtıyor. Ama bizim şirketlerin tanıtımı çok zayıf ve bu da ticareti etkiliyor ve ticaret az kalıyor. Fuardan sonra firmalara desteğimiz devam edecek. Örnek olarak fuardan sonra katılan firmalar sanal fuarda devam edecek ve tanıtım sanal fuarda devam edecek. ileride ise daha fazla projelerimiz var. En güzelini yapacağız" dedi.

FAS İLE TÜRK VATANDAŞLARININ BİRBİRİNİ DAHA İYİ TANIMASI LAZIM"

Fas Krallığında ekonomik durumun iyi olduğunu belirten Fas Büyükelçiliği Başmüsteşarı Taoufik Maazouzi, şöyle konuştu: "Fas'ın ekonomik durumu çok iyidir. Gelişme oranı bu 4.2 iken, gelecek yıl 5,4 oranını yakalamayı planlıyoruz. Fas krallığı ekonomisi daha önce Avrupa'ya yönelmişti sonra körfez ülkelerine yönelmeye başladı. Avrupa'nın geçirdiği ekonomik sıkıntıdan sonra yönelme körfez ülkelerine olmuştur. Türk ve Fas ekonomik ilişkileri için Fas Krallığı 14 milyar dolarlık bir ithalat yapmıştır. En önemli yatırım tabi ki yol ve büyük inşaatlardır. Çok başarılı Türk firmaları mevcuttur bizim ülkemizde. Tekstil ve giyim ürünleri en çok ithalat edilen ürünlerdir. Fas vatandaşları ile Türk vatandaşlarının birbirini daha iyi tanıması lazım. bu Muhteşem yüzyıl dizisini seyrederek değil daha yakından tanıması lazım."

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş ise şu ifadelere yer verdi:

"bu fuarın başarılı geçmesi için kurum olarak her türlü desteği sunacağız. İzmir bir gıda merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Ette çok ciddi firmalarımız var. Tarımda seracılık, zeytincilikte meyve ve sebzede iddialı olduğunu biliyoruz ve donanımlı firmaya sahibiz. Arap ülkelerindeki yatırımcılarla buluşup Arap ülkelerindeki yatırımlarımız da inşallah artar. İthalatın yüzde 80'inde gıda ürünleri var" diye konuştu.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK