Twitter

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ TARAFINDAN HUBUBAT ALIM FİYATLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından '2017 dönemi hububat alım fiyatlarına' ilişkin yapılan açıklamada, "2017 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 6 artışla 21,8 milyon ton, arpa üretiminin ise yüzde 12 artışla 7,5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 940 TL, makarnalık buğday fiyatı ise bin TL/Ton olarak belirlenmiştir" denildi. 
Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO), 2017 dönemi hububat alım fiyatlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, hububat hasadının yüzde 50 seviyesine ulaştığı belirtildi. Açıklanan fiyatlara kalitesine göre yüzde 5'e kadar artış uygulanacağı bildirilen açıklamada, "2017 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 6 artışla 21,8 milyon ton, arpa üretiminin ise yüzde 12 artışla 7,5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Ülkemizde hububat hasadı mayıs ayı içinde başlamış, bugün itibarıyla yüzde 50 seviyesine ulaşmıştır. TMO, 06 Haziran 2017 itibarıyla üreticilere depolama ve finansman imkanı sağlamak amacıyla emanet alımlara başlamış olup 13 Temmuz 2017 tarihine kadar 415 bin ton ürün alımı gerçekleştirmiştir. TMO alım fiyatları 12 Temmuz 2017 itibariyle açıklanmıştır. Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday (proteini yüzde 12,5-13, süne oranı yüzde 1'e kadar) alım fiyatı ton başına 940 TL, makarnalık buğday fiyatı ise bin TL/ton olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara kalitesine göre yüzde 5'e kadar artış uygulanacaktır. Buna göre, ekmeklik buğdaylar ton başına 990 TL'ye, makarnalık buğdaylar ton başına bin 070 TL'ye kadar işlem görecektir. Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden arpa için fiyat açıklamaya gerek görülmemektedir. Ancak emanet karşılığı arpa alımlarına devam edilecektir" ifadelerine yer verildi.

"Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır"

TMO'nun bugün itibarıyla 300 alım noktasına ilave olarak kapasitesi 1 milyon tonu geçen 24 lisanslı depo işletmesinde de alım yaptığı belirtilen açıklamada, "Üreticilerimizin ürünlerini sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim etmeleri; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK primi kesintisi yapılmaması ile anlaşmalı bankalardan cazip kredi imkanı ve peşin ödeme gibi avantajlar düşünüldüğünde menfaatlerine olacaktır" denildi.

Bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şöyle sıralandı: 

"TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara ürün bırakan, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. Ürününü TMO iş yerlerine teslim eden üreticiler; 22.07.2017 tarihine kadar depo kira ücreti vermeden ürünlerini geri çekilebilecek, açıklanan fiyatlarla TMO'ya satabilecek veya emanette bırakabilecektir. Ürününü sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim eden üreticiler ise 22.07.2017 tarihine kadar (depo kira ücreti Kurumumuz tarafından karşılanmak kaydıyla) ürününü TMO'ya satabilecektir. Ürününü TMO'ya anlaşmalı bankalardan alınan banka kartı ile teslim eden üreticilere ödemeler 15 gün içerisinde, banka kartı ile teslim etmeyenlere ise 30 gün içerisinde yapılacaktır. Ürününü sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim eden üreticilere ise ürünlerini TMO'ya satmaları halinde ödemeler peşin olarak yapılacaktır. Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici 6,5 TL/Ton ilave gelir elde edecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler, üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda da alım yapacaktır. Borsalardan alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO'dan yüzde 30 avans alabilecektir. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan ürünler için TMO'nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Makbuz senedi karşılığı kredi kullananların kredi faizinin yüzde 25'i TMO tarafından ödenecektir."

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerin alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları, ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak banka kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerektiği belirtildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK