Twitter

TİKA`DAN SUDAN`DA TARIMSAL KALKINMAYA DESTEK

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan'ın Darfur bölgesinde yaşayan çiftçilere tohum ve ekipman desteğinde bulunuldu.

Darfur, Batı, Doğu, Orta, Güney, Kuzey Darfur Eyaletlerini içinde barındırıyor. Darfur, sahip olduğu tarımsal arazi ve doğal kaynaklar bakımından dünyanın dikkatini çekerken, geçmişte yaşanan iç savaş, göçler, kabile kavgaları, Birleşmiş Milletler kampları nedeniyle sahip olduğu potansiyeli değerlendiremiyor. Terör gibi siyasi çatışmalar yüzünden başkent ile kara yolu taşımacılığının oldukça zor olduğu bölgede tüketim ihtiyaçları ülke şartlarına göre oldukça pahalı oluyor. Yatırım yapılamayan bölgelerde halkın en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılık oluyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Darfur gibi önemli coğrafyalarda eğitim, kültür, sağlık alanında proje gerçekleştirerek halkın ihtiyaçlarına karşılık vermeye devam ediyor. 2010 yılında başlatılan tohum dağıtım projesi ile farklı tür içeren tohumlar her yıl bölge halkına dağıtılarak bölgesel kalkınmaya destek sağlanıyor. Bu kapsamda 2015 yılında halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak sarı darı, nohut, bakla, susam, domates, kavun, karpuz, salatalık, havuç, bamya, arap zamkı, çapa, saban, sulama pompası gibi çeşitli tohum ve tarımsal aletlerin dağıtımı yapıldı.

Proje kapsamında ihtiyaç sahibi çiftçi ve yeni çiftçi adayları proje paydaşları olan Eyalet Tarım Bakanlıkları ve Afrika Teknoloji Kenti uzmanlarınca tespit edildi. Toprak yapısı ve ekim dönemleri değerlendirilerek faydalanıcılara en uygun tohum verilerek, yüksek düzeyde ürün alınması hedeflendi. Söz konusu proje sağlamış olduğu fayda ile 2011 yılı 5-9 Aralık tarihleri arasında Roma'da Dünya Gıda Örgütü (FAO) genel merkezinde gerçekleştirilen Küresel Güney-Güney İşbirliği EXPO 2011 Fuarında İyi Uygulama Örnekleri dalında ödül kazandı. Projenin gelecek yıllarda sadece tohum dağıtımı ile sınırlı kalmayarak, kırsal kalkınmaya destek olmak amacıyla istihdam alanları oluşturacak ve elde ürünlerin işlenmesine ve pazarlanmasına yönelik çalışmalarla zenginleştirilmesi düşünülmekte.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK