Twitter

TİCARİ AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ YAYINLANDI

2015-2016 yılı balık avcılığı sezonunun 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle açılmasının ardından Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ yayımlandı.

Tekirdağ Valiliği'nden yapılan açıklamada, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce su ürünleri kaynaklarından ekonomik olarak yararlanmak, üretimi ve su ürünlerinin ihracatını artırmak üzere, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, ekonomik türlerin geliştirilmesi ve su ürünleri kalkınma plan hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla yayınlanan Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'de bazı konularda değişiklikler yapıldığı ve bu amaç doğrultusunda çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, Tebliğ gereğince bütün sularda deniz alası, kancalı ahtapot, büyük camgöz, köpek balığı, misk ahtapotu, kırmızı mercan, siyah mercan, güneşlenen köpek balığı, kırmızı yıldız, minare, şeytan minaresi, mersin balıkları, deniz kulağı, triton, deniz kaplumbağaları, pina, mühreler, maya, fok, ot sazanı, deniz atı, deniz çayırları, ticari deniz süngerleri, gümüş sazanı, yunus, yağlı balık ve beni balıklarının avlanmaları ve toplanmalarının yasak olduğu belirtildi.

Avlanma kurallarının yer aldığı Tebliğde, "Karasularımızda gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır. Ağ derinliği 164 metreden daha fazla olan gırgır ağlarının kullanımı yasaktır. Ancak ton balığı türlerinin avcılığında kullanılan gırgır ağları bu kapsam dışındadır. Fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan alamana ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbesttir. Ancak 22 metreden daha fazla derinliğe sahip alamana ağları ile gırgır avcılığının yasak olduğu dönemde, avcılık yapılması yasaktır. Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık il veya ilce müdürlüklerinden ağlarının derinliğini gösterir, bir av sezonu geçerli olan, 'Gırgır Ağı Ölçüm Belgesi'nin alınması zorunludur. Gırgır ağları ile hamsi avcılığı yapacak balıkçı gemileri için, gemi ruhsat tezkeresinin verildiği İl Müdürlüğünden Avcılık İzin Belgesinin alınması zorunludur. Marmara Denizi ve Karadeniz'de, gırgır ağları ile hamsi avcılığı 16.00-08.00 saatleri arasında yapılır.

Gırgır ağları, belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz. Bakanlık stok durumuna göre avlanma zamanlarında düzenleme yapabilir. Uzatma ağları ile sardalya avcılığı dönem boyunca serbesttir. Çevirme ağları kullanılarak belirli bir alanı kapatmak sureti ile bu ağlara dalarak ve elle çekerek kıyıda dar bir saha içerisine toplamak suretiyle (elleme veya eleme adı verilen yöntemle) su ürünleri avcılığı yasaktır. Karadeniz, Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında ışık ile avcılık yasaktır. Taşıdıkları toksin nedeni ile insan tüketiminde sakınca bulunan Balon balıklarının ve Pervane/ay balığının karaya çıkarılması ve satılması yasaktır. Limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde su ürünleri avcılığı yasaktır. Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve sualtı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçla balık avcılığı yasaktır" denildi.

Öte yandan, su ürünleri üretiminin ülke çapında kontrolünün sağlanabilmesi için damızlık, yumurta, larva, yavru ve anaçlarla sulardaki bitkilerin satışı, nakli, istihsal yerlerinde avlanması, toplanması ve her türlü tesislerde kullanılması, sulara bırakılmasının Bakanlığın iznine bağlı olduğu kaydedildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK