Twitter

TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROGRAMI

Malatya'da, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi Kapsamında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" eğitimi verileceği belirtildi.

Malatya'da, "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi Kapsamında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" eğitimi verileceği belirtildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, yaptığı açıklamada, "Bakanlığımızca; üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak amacıyla "Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi Kapsamında "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" hayata geçirilecektir.

Bu kapsamda Bakanlığımızca belirlenen 8 ilden biri olan ilimizde, 50 kadın çiftçiye İŞKUR ve/veya KOSGEP işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 70 saat 10 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecektir. Eğitim alacak kadın çiftçilerin ulaşım ve konaklama masrafları karşılanacaktır. Ayrıca kadın çiftçinin katılım sağladığı ilçeden gelecek 1 teknik personelin konaklama ücreti karşılanacaktır. Eğitimleri müteakip, kadın çiftçiler tarafından projeleri hazırlanacaktır. İl Proje Değerlendirme Jürisi tarafından yapılacak puanlama sonrasında ilk 5'e giren kadın çiftçi projesi, kadın çiftçinin sunumu ile değerlendirilerek birinci olan proje belirlenecektir.

Haziran 2015 döneminde 8 ilden gelen kadın çiftçi projelerinin Bakanlığımız Jürisi önünde sunum şeklinde değerlendirmesi yapılacak ve birinci olan proje belirlenerek hayata geçirilmesi sağlanacaktır. Eylül 2015 döneminde Bakanlık tarafından belirlenecek bir ilde "Türkiye'nin Başarılı Kadın Çiftçi Ödülleri" töreninde proje sunumları gerçekleştirilecek, dereceye giren ilk 3 proje ve diğer projelere ödül verilecektir" ifadelerini kullandı.

Ali Selvi, "Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, meydana getirici, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanacak projelerin, kadın çiftçilerimizin hayatlarında bir farkındalık ve ivme kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin giderek artması açısından önemli olacaktır" dedi.

Son Dakika
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.