Twitter

TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜ BU FUARDA BULUŞACAK

Bu yıl Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren İZFAR; hayvan yetiştiricileri, tarımsal üretim gerçekleştiren çiftçiler ve sürü yönetimini sağlayan çobanlar için fuar düzenleyecek.

İzmir merkezli fuar firması İZFAR Fuarcılık, Türkiye'de bir ilke imza atarak, alışılagelmişin dışında bir tarım ve hayvancılık fuarı ile tüm sektörü bir araya getirecek. Hayvan yetiştiricileri, üreticiler, çiftçiler ve çobanlar için düzenlenecek olan fuar ile üretimin hem insanlığın devamı için önemine hem de ülke ekonomisine katkısına vurgu yapılacak.

İlki başkentte yapılacak

Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Anadolu Yetiştiriciler, Canlı Hayvan ve Çobanlar Fuarı ile Anadolu Kırsal Hizmetler Fuarı'nı düzenleyeceklerini dile getiren İZFAR Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Çakmak, "Bu ilki Türkiye'nin başkenti olan Ankara'dan başlatmak istedik. Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her üreticimiz başkentimizde bir araya gelsin istedik" diye konuştu.

Neden Çoban Fuarı?

'Çoban Fuarı'nın ülkede bir ilk olmasının heyecanını yaşadıklarını vurgulayan Çakmak, "Düzenlediğimiz ve hizmet verdiğimiz fuarlar sebebiyle Türkiye'nin birçok yerinde iş amaçlı bulunup birçok yer görme fırsatımız oldu. Gittiğimiz yerlerde sadece şehrin merkezinde değil aynı zamanda kırsal kesimlerde de bulunma, insanlarla konuşma ve ihtiyaçlarını anlama fırsatı bulduk. Ve farkına vardık ki kırsalda alanda da böyle bir fuara ihtiyaç var. Şehir merkezinden hiç çıkmamış insanlar, kırsalda yaşayan yetiştiricinin, çobanın nasıl emek verdiğini, ne şartlar altında çalıştığını görmeli. Kırsalda üreten üreticiler de şehir merkezinde tüketicilerle buluşmalı ve sorunlarını anlatmalı diye düşündük. Kırsal kalkınma ve üretimin değerinin herkes farkına varsın istedik ve bu fuarı düzenlemeye karar verdik" dedi.

"Hayvancılık fuarı geri planda kalmamalı"

Konu ile ilgili konuşan İZFAR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Seyhmus Öncel ise, "Bu fuar için birçok hedef belirledik. Öncesinde yaptığımız araştırma ve gözlemlerimizle; sektörel fuarlarda, tarımdan daha geri planda kalan hayvancılık alanına da dikkat çekmek. Fuara gelen tüm yerli ırkları, belki de hayatında daha önce hiç görmemiş insanlara tanıtmak ve hayvancılığın ülkemiz için ne kadar önemli ve elzem bir alan olduğunu anlatmak. Kırsalda hayat nasıl, yediğimiz eti, içtiğimiz sütü kim ne şartlarda üretiyor sorularının cevaplarını göstermeyi amaçlıyoruz. Ankara'nın göbeğine kocaman bir çiftlik kuracak ve fuar boyunca herkesi bu çiftlikte ağırlayacağız" ifadelerine yer verdi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.