Twitter

TARIM KREDİ GIDA`NIN ZARARI KARŞILANIYOR

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü İrfan Güvendi, kurumun şirketlerinden Tarım Kredi Gıda'daki 2013 yılı mali tablolarında tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili yargı sürecinden ilk sonuçları almaya başladıklarını belirtti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü İrfan Güvendi, kurumun şirketlerinden Tarım Kredi Gıda'daki 2013 yılı mali tablolarında tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili yargı sürecinden ilk sonuçları almaya başladıklarını belirterek, "Şirketteki usulsüz işlemler sonucunda oluşan yaklaşık 50 milyon lira zarar karşılandı. Tahsilat çalışmaları sürüyor" dedi.

Güvendi, 2014 yılı öncesinde denetim yapılmayan Tarım Kredi Gıda'da, hileli ve yolsuz işlemlerinin artık saklanamayacak boyuta ulaştığını söyledi. Söz konusu dönemde müfettişlerce yapılan incelemede, Tarım Kredi Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ unvanı ile faaliyetine devam eden şirketteki yolsuzlukların tespit edildiğini anlatan Güvendi, yapılan usulsüzlüklerin yönetim kurulu tarafından fark edilmemesi için muhasebe hileleri yapılarak sahte, gerçeğe aykırı bilançolar düzenlendiğinin ortaya çıktığını ifade etti. Güvendi, iddialar üzerine şirketin eski genel müdürü ile eski muhasebe müdürüne görevden el çektirildiğini ve haklarında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Konuyla ilgili birden çok müfettiş incelemesi yapıldığının altını çizen Güvendi, düzenlenen raporlar sonucunda ayrıntılı inceleme talep edildiğini ve bu incelemelerin de çoğunluğunun tamamlanarak rapora bağlandığını bildirdi.

Güvendi, müfettiş raporlarına ilave olarak bağımsız denetim firmasının konuyla ilgili yaptığı araştırmalar sonucunda 2011-2012 ve 2013 yılları kayıtlarının incelenerek hazırlanan raporda, sadece bu yıllarda meydana gelen zararın 50 milyon 23 bin 444,96 lira olduğunun, halen devam etmekte olan soruşturma çalışmalarında toplam zararın 415 milyon liraya ulaştığının tespit edildiğini kaydetti.

Bir kısım şirket zararlarında sorumluluğu tespit edilen personel hakkında gereği yapılarak iş akitlerinin feshedildiğini belirten Güvendi, şirketin bağımsız denetiminden sorumlu firma hakkında Kamu Gözetim Kurumuna gerekli şikayetlerin yapıldığını aktardı. Güvendi, Ayrıca raporlar ve incelemeler sonucunda halen 15 dava, 30 icra takibi ve 2 savcılık soruşturmasının 6 ayrı lokasyonda takip edildiğine dikkati çekti.

Tahsilat Çalışmaları Sürüyor

Çiftçinin hakkını sonuna kadar koruyacaklarını dile getiren Güvendi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yasal takip işlemlerinin ve davaların uzun sürmesi ve tahsilat kesinliğinin sağlanamaması gerçekliğinden hareketle, şirketin alacaklı ve borçlu olduğu firmalarla uzlaşma-sulh olunarak nizadan ari hale getirilmesi çalışmalarına öncelik verdik. Çalışmalarımızla 7 firma ile uzlaşma sağlanmış ve şirket lehine bir firmadan 29 milyon lira, diğer bir firmadan 16 milyon lira alacağın teminatlandırılarak ödeme takvimine bağlanması aşamasına gelinmiş, 6 firma ile yapılan uzlaşmalarla yine şirket lehine 5 milyon lira civarında yarar sağlanmıştır. Uzlaşma sağlanamayan 16 firma/kişiler hakkında yasal yollara müracaat edilmiştir."

Hukuki ve cezazi takibatın başlatılması ve sürecin tekrar gözden geçirilmesi amacıyla ikinci bir müfettiş heyeti görevlendirildiğini anlatan Güvendi, "Şirketin zararına sebep olan kişiler ve bu işlemlere aracılık eden tüm firmalar hakkında suç duyurusu yapılmış, tahkikat ve bilirkişi incelemeleri devam etmektedir. Şirketteki usulsüz işlemler sonucunda uğradığı zararla ilgili yapılan çalışmalar neticesinde Şubat 2015 tarihi itibarıyla yaklaşık 50 milyon lira zarar karşılanmış olup, tahsilat çalışmaları sürmektedir" dedi.

Milliyet.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK