Twitter

TARIM İŞÇİLERİ YOLLARA DÜŞTÜ

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Batı illerine ailece gidip çalışmak zorunda olan mevsimlik işçilerin zorlu yolculuğu başladı.

Ekmek paralarını kazanmak için yüzlerce kilometre uzaklardaki şehirlere ailece giderek çalışmak zorunda kalan mevsimlik tarım işçileri, bulundukları yerde her çadırda ortalama 8-10 kişilik aileler barınırken elektrik, temiz su, banyo ve tuvalet gibi konularda büyük sıkıntılar yaşıyorlar. 

Bölgede iş imkanı olmadığı için farklı bölgelere gitmek zorunda kalan mevsimlik tarım işçileri her sene yaklaşık bin 500 km yol yaptıklarını dile getirdiler. Yaşadıkları bölgede fabrika olmadığı için mecburiyetten mevsimlik tarım işçiliği yaptıklarını söyleyen işçiler, oldukları bölgede iş imkanlarının olmadığını, tarım arazilerinin olduğunu fakat ürünleri biçerler ile yaptıkları için kendilerine gerek olmadığını söylediler. İş imkanı olduğu sürece Çukurova'ya gidip çalışmalarına gerek kalmayacağını dile getiren işçiler, gittikleri yerlerde çok zorluk çektiklerinden ve aylarca paralarını alamadıklarından yakınıyorlar.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.