Twitter

TARIM ARAZİLERİ HOBİ BAHÇESİNE DÖNÜŞÜYOR

Ülkemizde son zamanlarda verimli tarım arazilerinin, 'hobi bahçesi' yapılmak üzere satıldığı ve buraların üzerinde yeni yerleşim yerleri inşa edildiği görülüyor.

Seracılıkta Türkiye'nin önemli üretim havzalarından biri olan İzmir'in Menderes ilçesindeki verimli tarım arazileri, hobi bahçesi tehlikesi ile karşı karşıya. 200 ile 500 metrekare arasında parsellere bölünen ve kurulan kooperatiflere üye olanlara, noter aracılığıyla hisse satışı yapılan tarım alanlarının üzerine inşa edilen yapılar, bölge sakinlerinin tepkisini çekti.

Bölge halkı tarım arazilerinin yabana gittiğini, yarın tarım arazilerinin hepsinin hobi bahçesine dönüştüğünde torunlarının ne yapacağı konusunda endişeli. Ekmeklerini topraktan kazanan çiftçiler, hobi bahçelerine bir çeki düzen verilmesini istiyorlar. Son zamanlarda hobi bahçelerinin çığ gibi büyüdüğünü ve yaşam alanlarını daralttığını, hobi bahçelerinin geçimlerini sağladıkları toprakları tehdit ettiğini savunarak, "Çiftçi burada rahat ve huzurlu şekilde tarım yapamıyor. Çiftçiliği tamamen öldürüyorlar. Devlete vergi de vermiyorlar, arazileri ucuz alıp, pahalı satıyorlar ve çok büyük para kazanıyor" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Veli Çınar

    Kim satıyor buraları Arazi sahibi köylüler Neden satıyorlar Para için şehre gitmek için Şehirdekiler de köye dönmeye çalıyor Hem satıp hem de şikayet mi ediyorlar şimdi