Twitter

TZOB: DOMATES TARLADA KALMASIN

Domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerektiğini söyleyen TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, "Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan'a ihracatın yolu açılmalı." dedi.

 

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada domates üreticilerinin endişesini dile getirdi. Bayraktar, salçalık domateste fiyatların 30 kuruşa, sofralık domateste 60 kuruşa kadar düştüğüne dikkati çekti. Fiyatlardaki düşüşün devam etmesi durumunda domates üreticisinin üretimden çekilebileceğini veya alternatif ürünlere yönelebileceğini vurgulayan Bayraktar, "Üretim maliyetinin altında kalan fiyatlar üreticilerimizi mağdur ediyor." dedi. Bayraktar, yeni tip korona virüs salgınıyla birlikte gıda güvencesinin öneminin daha iyi anlaşıldığına dikkati çekerek, Türk çiftçisinin bu süreçte büyük fedakarlık göstererek tarlasında kaldığını, üretime devam ettiğini anımsattı. Çiftçilerin bu süreçte çeşitli olumsuzluklarla karşılaştığına işaret eden Bayraktar, "Doğal afetler ve bitki hastalıklarıyla mücadele eden, aralarında domates üreticilerimizin de bulunduğu çiftçilerin birçoğu fidelerini yeniden dikmek zorunda kaldı. Bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdı. Domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerekiyor. Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan'a ihracatın yolu açılmalı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve büyükşehir belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır." Dedi.

"ÜRETİCİMİZ FABRİKALARIN İNSAFINA BIRAKILMAMALI"

Bayraktar, salçalık domates üreticilerinin de maliyetin altına düşen fiyatlar nedeniyle zarara uğradığına dikkati çekerek, sözleşmenin esaslarına uymayan salça fabrikalarını "insaflı" olmaya davet etti. Sorumluluklarını yerine getirmeyen bazı salça fabrikalarının üreticilerin zararına göz yumduğunu vurgulayan Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: "Sözleşmenin gereğini yerine getirmeyip maliyeti karşılamayacak fiyatlardan alım yapan fabrikalar, fiyatların düşmesine neden olmuştur. Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, ziraat odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir."

 

 

 

 

 

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK