Uygulama
Twitter

TÜLİN AKIN KADIN GİRİŞİMCİLERE SESLENDİ

KADIN GİRİŞİMCİ TÜLİN AKIN, "KADIN GİRİŞİMCİLERE, 'VAZGEÇMEYİN' DEMİYORUM ONLAR ZATEN VAZGEÇMEYECEKLERDİR"

Tarımsal Pazarlama platformunun kurucusu Tülin Akın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organize edilen konferansta, “Girişimcilik Yolculuğu, Tarımda Kadın Girişimciliği” konusunu anlattı.

Gaziantep Sanayi Odası Sani Konukoğlu Meclis toplantı salonunda yapılan konferansın açılışında konuşan TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülseren Hülya Akkaya, katılımcılara teşekkür etti.

Tülin Akın’ın kendilerine her zaman destek verdiğini dile getiren Akkaya, “Sayın Tülin Akın aslında bizden birisidir. 12 yıldır bütün çalışmalarımızda hep yanımızda oldu. Kendisinin tecrübelerinden yararlanmak için bu konferansı düzenledik. Bizi kırmadığı için teşekkür ediyoruz” dedi.

Akkaya, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu olarak, kadın girişimci sayısının artırılması için çalışacaklarını belirterek, “Kadın girişimciliğin ülke genelinde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik politika ve stratejiler oluşturulmasına ilişkin çalışmalar ve öneriler sunarak kadın girişimciliğin geliştirilmesine destek vereceğiz” diye konuştu.

Akkaya’nın konuşmasının arından katılımcılara girişimcilik konusunda sunum yapan Akın,  2004 yılında Akdeniz Üniversitesi'nde öğrenciyken Türkiye’nin ilk Tarımsal E-Ticaret ve iletişim sitesi olan Çiftçilerin ücretsiz olarak faydalanarak ürünlerini satabildiği www.tarimsalpazarlama.com u kurduğunu söyledi.

Akın, 2007 de İhracatın Yıldızlarında e-ihracat birincilik ödülü aldığını belirterek, “Yüzden fazla tarım fuarına katılarak 200 bin üye kaydettik. Kurduğumuz ekiple önce Şekerbank desteği ile 12 binden fazla köyde çiftçinin sadece tarımsal girdi alabileceği Hasat Kartın tanıtımları ve doğru kredi kartı kullanmayı anlatılmasını sağladık. Vodafone desteği ile köylerde dolaşarak Eğitim TIR’ında çiftçiye teknoloji kullanarak neler yapılabileceğini ürününü nasıl kaliteli hale getirerek kâr elde edebileceğini anlatan bir ekip organize ediyoruz. Vodafone alt yapısı ile ücretsiz olarak çiftçilere her gün cebinden ulaşarak; Tarımsal meteorolojik veriler, doğal afet erken uyarıları, hal ve borsa fiyatları, tarımsal uyarılar ve haberler gönderiyoruz ve cep telefonu yazılımı geliştirerek aynı bilgileri anlık ulaşmak isteyen çiftçiler yine bu yazılımı ücretsiz telefonlarına indirebiliyorlar. Bu hizmetten 800 bin çiftçi yararlanıyor” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki yıllarda Türkiye’de bilgiye, iletişime ve teknolojiye kapalı ve uzak olan Çiftçiyi bilişime yaklaştırmaya ve başarıya ulaşan projelerini  Dünya’daki çiftçilerin hizmetine sunmak için çalışmaya devam edeceklerini aktaran Akın, şunları söyledi:

“Kadın girişimcilerin teknolojiyi daha fazla kullanmalarının iyi olacağını düşünüyorum. Teknoloji kullanımının her alanda fark yaratacağını düşünüyorum. Ayrıca kadın girişimcilerin bir özelliği var, hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmezler.  Kadın girişimcilere, ‘vazgeçmeyin’ demiyorum onlar zaten vazgeçmeyeceklerdir. Ama insanın işinde bazen engeller olabilir. Bu engeller çalışmaların yapı taşlarıdır. İleride çok başarılı işler yapılmasını sağlar. Bir engelle karşılaştığımızda o engeli aşmak ileride yapılacak işlerin yapı taşlarını oluşturur. Bir de çalışmalarda aktif sabrı kullanmak gerekir. Çünkü süre ne kadar uzun olursa olsun mücadele eden kişi eninde sonunda sonuca ulaşır. Bunu bekleyerek değil gerekeni yaparak sabretmek gerektiğini düşünüyorum.”

Konferansın sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan Akın’a TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülseren Hülya Akkaya tarafından plaket takdim edildi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK