Twitter

TMO`DAN SINIRSIZ YETKİ SAVUNMASI

TMO Genel Müdürü Güldal, "TMO bugüne kadar hasat döneminde hiçbir zaman, hasat dönemi devam eden bir ürünün ithalatını gerçekleştirmemiştir, bundan sonra da gerçekleştirmeyecektir" dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü (TMO) Ahmet Güldal, Ofise, tarımsal ürünler için sınırsız ithalat yetkisi verildiği iddialarına ilişkin, "TMO bugüne kadar hasat döneminde hiçbir zaman, hasat dönemi devam eden bir ürünün ithalatını gerçekleştirmemiştir, bundan sonra da gerçekleştirmeyecektir." dedi.

Güldal, Gıda, İçecek ve Tarım Politikaları Araştırmaları Derneğince (GİFT düzenlenen "Tarım ve Gıda Politikaları Konferansı"nda yaptığı konuşmada, TMO'ya her tür tarımsal ürünü Kamu İhale Kanunu'na tabi olmaksızın ithal etme yetkisi verildiği iddialarına değindi. Güldal, konunun basın ve kamuoyu tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi.

"Bizim düşüncelerimizle basına ve kamuoyuna yansıyanlar arasında ciddi farklar oluştu" diyen Güldal, şöyle devam etti:

"İşin aslı şudur, Kamu İhale Kurumu mevzuatında, muafiyet istenmesinin en önemli sebebi yurt dışı tedariklerinde aleyhimize süre ve maliyet olarak olumsuzlukları bertaraf etmektir. 'İhalesiz alınacak, süresiz yetki verildi.' diye bir şey yok. Yine ihale yapılacak. İhale mevzuatında ne varsa hepsi yerine getirilecek. Ceza ve yaptırım maddeleri, Kamu İhale Kurumundaki hükümlere tabi ve yetkimiz de sınırsız değil. Cumhurbaşkanı, TMO'ya hangi yönüyle ne kadar yetki vermişse o miktarla, o tonajla nettir, sınır vardır. Verilen yetkinin tamamını kullanma zorunluluğu da yoktur. İhtiyaç kadar yapılacaktır. TMO bugüne kadar hasat döneminde hiçbir zaman, hasat dönemi devam eden bir ürünün ithalatını gerçekleştirmemiştir, bundan sonra da gerçekleştirmeyecektir. Türk çiftçisini, çiftçimizi en başta düşünen ve onun dostu olan kuruluş TMO'dur. Bu düzenleme, ülke menfaatine, süre tasarrufuna ve maliyete yönelik bir düzenlemedir."

AA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.