Twitter

TCMB`DEN AÇIKLAMA, EKMEK FİYATLARI ARTTI

Merkez Bankası Ocak ayı fiyat gelişmeleri raporunda ekmek fiyatlarında belirgin bir artış yaşandığına dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunda Ekmek Tebliği'ndeki gramaj değişikliğine bağlı olarak ekmek fiyatlarının bu dönemde yüzde 3,73 ile belirgin bir oranda arttığı belirtildi.

Merkez Bankası'nın bu değerlendirmesini Business HT'ye değerlendiren Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Ekmeğin kilogram fiyatını 5 liranın altında uygulayan vilayetler vardı. Bu vilayetler ekmeğin kilogram fiyatını 5 liraya çekince Ocak ayında görülen bu yüzde 3,7'lik artış gerçekleşti. Ekmek fiyatlarında bir zam söz konusu değil" dedi. 

Kasım ayında ekmeğin gramajı ile ilgili tartışmalar gündem gelmiş, yeni tarife ile ilgili Türkiye Fırıncılar Federasyonu kesinlikle gizli bir zam olmadığını belirtmişti. 
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yeni düzenlemelere ilişkin şu açıklamaları yapmıştı:

"Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir yani 200 gram ekmek üreten bir işletmenin gizli zam yapması söz konusu değildir. Ekmeğin fiyatına bakacağımız zaman kilogram fiyatını baz alırız yani bugün ekmek 200 gram da olsa kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkması söz konusu değildir. Bugün 250 gram ekmek 1,25 liradan satılıyorsa 200 gram ekmek yapacak esnaf bunu 1 liradan satacaktır. Bugün itibarıyla 2018'in 6. ayına kadar kilogramı 5 liranın üzerinde ekmek fiyatı düşünülmemektedir." 

Bloomberg
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.