Twitter

TARIMA DESTEK MÜJDESİ GELDİ

Tarımsal destekler için gelecek yılın bütçesinde ayrılan tutar bu yıla kıyasla yüzde 37'lik artışla 22 milyar liraya çıkarıldı.

Tarımsal estekler için gelecek yılın bütçesinde ayrılan tutar bu yıla kıyasla yüzde 37'lik artışla 22 milyar liraya çıkarıldı.

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile bütçeden tarıma ayrılan pay arttı. Tarıma gelecek yıl için ayrılan toplam kaynak tutarı 33. 4 milyar liraya çıkarıldı.

Bu destekler içinde en önemli kalem olan tarımsal destekleme programlarına 22 milyar lira ayrıldı. Böylece desteklerde bu yıla göre yüzde 37'lik artış oldu. Tarım sektörü yatırımları için bütçeye 5. 1 milyar lira, tarımsal kredi sübvansiyonu, müdahale alımları, tarımsal KİT'lerin finansmanı için 6. 3 milyar lira ödenek ayrıldı.

EN BÜYÜK PAYI HAYVANCILIK ALDI

Bütçe uyarınca 22 milyar liralık tarımsal destekleme bütçesinden en büyük pay da 6. 6 milyar lirayla doğrudan hayvancılık destekleri için kullanılacak. Ayrıca, 3. 1 milyar lira mazot desteği, 2. 4 milyar lira pamuk prim desteği, 2 milyar lira hububat prim desteği, 1. 4 milyar lira kırsal kalkınma destekleri, 1. 1 milyar lira tarım ürünleri sigorta desteği, 900 milyon lira gübre desteği, 900 milyon lira fındık alan bazlı gelir desteği ödenecek.

Yağlı tohumlu bitkiler prim desteği 776 milyon lira olurken 307 milyon lira telafi edici ödeme desteği verilecek. Çay prim desteği 182 milyon lira olarak belirlenirken, 2. 2 milyar lira da diğer tarımsal destekleme hizmetleri için ayrıldı.

TARIMSAL KREDİLERDE FAİZ DESTEĞİ ARTTI

Öte yandan, Ziraat Bankası aracılığıyla tarımsal kredilere verilen faiz desteği tutarı da yüzde 23 artırılarak 4. 2 milyar liraya çıktı.Bölgesel kalkınma projeleri arasında yer alan KÖYDES için ayrılan kaynak 1,5 milyon lira, SUKAP için ayrılan tutar da 800 milyon lira oldu.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz Toplam: 1, Onay bekleyen: 0.
  1. Uğur yılmaz

    Sertifikalı tohum desteği nezaman belli olacak