Twitter

SÜNE ZARARLISI ALARMI

Süne, hububatın özelikle buğday ekiliş alanlarının en önemli zararlısıdır. Özellikle nimfleri yani yeni nesil süneler buğdayın danelerini emerek oburca beslenmekte ve çoğalmaya devam etmektedirler.

Süne, hububatın özelikle buğday ekiliş alanlarının en önemli zararlısıdır. Özellikle nimfleri yani yeni nesil süneler buğdayın danelerini emerek oburca beslenmekte ve çoğalmaya devam etmektedirler.

Sünenin zarar derecesi ve şekli; zararlının yoğunluğuna ve biyolojisine ve çevre şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte gerekli önlemler alınmazsa  %100'e varan verim ve kalite kayıplarına neden olabilmektedir. Belirli bir oranın üzerinde olan süne emgisi olan buğdayın protein değerinin düştüğü, ekmek vb. ürün olma özelliğinin kaybolduğu bilinmektedir.

Bu yıl Kayseri hububat ekiliş alanlarında Kayseri İl Tarım ve İlçe Müdürlüklerimiz teknik personelleri tarafından yapılan kışlak sürveyleri sonucunda hububat alanlarında süne yoğunluğunun çok fazla olduğu tespit edilmiş, İlimizde yaklaşık 1.700.000 dekar buğday ekili alanın süne tehdidi ile karşı karşıya olduğu gözlemlenmiştir.

İl ve İlçe Müdürlüklerince devam eden nimf sürveyi çalışmaları sonucuna göre ilaçlanmasına karar verilen hububat alanlarında üreticilerimiz tarafından mutlaka ilaçlama yapılması gerekmektedir. İlaçlanması gereken alanlar için duyurular ziraat odalarına ve muhtarlıklara yapılacak olup aynı zamanda çiftçilerimizin cep telefonlarına kısa mesaj yoluyla bildirim yapılacaktır. Çiftçilerimizin ilan tarihinden itibaren 5 gün içinde ilaçlama yapmaları çok büyük önem arz etmektedir. İlaçlamanın zamanında yapılması süne emgi oranının düşürülmesinde mühim bir faktör olup zamanında ve yeterli mücadele yapılmaması halinde stratejik bir öneme sahip bir ürünümüz olan buğdayda önemli düzeyde kalite ve verim kaybı yaşanmaktadır. Süne emgisinin yüksek olduğu buğdaylar ekmeklik değerini kaybetmekte ve piyasada yemlik olarak işlem gördüğünden hem çiftçimiz zarara uğramakta hem de milli gelirde önemli düzeyde kayıp yaşanmaktadır.

Süne mücadelesi kapsamında konunun önemine binaen önce Kayseri Ziraat Odası Başkanları ve İlçe Müdürleriyle durum değerlendirmesi daha sonra da İlçelerde bir dizi ziyaretler gerçekleştirerek toplantılar yapan ve sürvey çalışmalarına arazide bizzat iştirak eden İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN toplantılarda, Ülkemiz ve hepimiz için büyük bir öneme sahip olan buğdaylarımızı süne zararlısından korumak için yapılacak mücadele çalışmalarına hep birlikte gereken önemi vermemiz gerektiğini vurgulamıştır. 

İlgili kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerimizin katkı sağlayacağı mücadele çalışmalarının tüm çiftçilerimiz tarafından hassasiyetle gerçekleştirilmesinin hem kendi bütçeleri hem ülke ekonomisi açısından çok büyük önem arz ettiğini ifade eden İl Müdürümüz, İl ve İlçe Müdürlüklerinde süne mücadelesinde çalışan personellerin izinlerinin iptal edildiğini,  hafta sonu ve ramazan bayramı da dahil olmak üzere parazitoit ve nimf sürveyi yapılarak süne mücadelesi çalışmalarına devam edileceği müjdesini de vermiştir.

 

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.