SUDAN VE KUMLA HAYATA GEÇEN PROJEDE REYHANLI`DA TARIM YENİDEN TANIMLANIYOR

Reyhanlı, Hatay ilçesinde yaşayan Tuğba Alvanoğlu, Tayvanlı öğrencilerin paylaştığı topraksız tarım yöntemini kullanarak PVC borularda yetiştirdiği ürünlerle gelir elde ediyor.

Dünya genelinde tarım arazilerinin verimliliği azalırken, topraksız tarım giderek önem kazanıyor. Türkiye'ye öğrenci değişim programı kapsamında gelen 23 Tayvanlı öğrenci, Reyhanlı ilçesinde yaşayan Tuğba Alvanoğlu'na topraksız tarımı tanıttı. Alvanoğlu, PVC borular içinde küçük kum taneleri ve su kullanarak kurduğu sistemle topraksız tarım yapmayı başardı. İlk olarak marul yetiştiren Alvanoğlu, PVC borular içinde üretim yaparak gelir elde etmeyi başardı.

Alvanoğlu, iş yerinde kurduğu sistemin Tayvanlı öğrencilerin projesi olduğunu belirtti. Alvanoğlu şunları söyledi: "Hatay toprak bakımından oldukça zengin. Ancak, gençlere ve özellikle depremde zarar görenlere bir örnek olmak istedik. Tayvanlı gençler, bu projeyi laboratuvar çalışmalarıyla hayata geçirdiler ve kısa sürede verim aldık. Bu 3 aylık bir süreçti. Umarım ilerleyen dönemlerde bu tür projeler gençlerimize örnek olur ve tarım alanında ekonomik destek sağlar."

Projenin bir parçası olarak marul yetiştirdiklerini belirten Alvanoğlu, "Bu projede, küçük kum taneleri ve su kullanarak marul yetiştirmeyi başardık. Projemiz sadece su ve kum kullanılarak yapılan bir sistemdir. Topraktaki besleyici maddeleri su ve kumla birleştirerek bu projeyi hayata geçiriyoruz. Şu anda marullarımız var ve ilerleyen dönemde farklı ürünlerle çalışmayı planlıyoruz. Bu projemiz bir pilot çalışma niteliğinde; ilerleyen dönemde Reyhanlı'da yetişmeyen çilek gibi farklı ürünleri de hayata geçirebiliriz." dedi.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.