`SUDAN HALKI İÇİN MUTLAKA BU COĞRAFYADA OLMAMIZ LAZIM`

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sudan ile tarım alanındaki işbirliğini değerlendirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sudan ile tarım alanındaki işbirliğini değerlendirdi.

Çin, İngiltere, Amerika, Fransa gibi birçok ülkenin kendi ülkeleri dışında tarım yaptıklarını söyleyen Pakdemirli, "Çünkü gıda arz güvenliği önümüzdeki yıllarda çok daha önemli olacak. Yani sadece topraklarımıza bağlı kalan bir iş yapmanız doğru değil" dedi.

Sudan'ın da bu konuda önemli bir adres olduğunun altını çizen Pakdemirli, "Sudan ile yüzyıllara dayanan bir dostluğumuz ve birlikteliğimiz var. Evet biraz ara vermişiz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sudan Devlet Başkanı El-Beşir'in özel olarak ilgilenmesi sonucunda, bizim bu ülkede yapacak çok işimiz var gibi gözüküyor" değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, burada Türkiye'ye tahsis edilen alanlara gittiğini belirterek, şunları kaydetti: "Orada halkın coşkusuyla karşılaştık. Cumhurbaşkanımızın adını insanlar haykırıyor, gözlerindeki sevgi selini gördük. Bunlar bizim için çok memnuniyet verici. Tarım ve Orman Bakanı olarak ben de buraya gelirken çok kararlı bir şekilde gelmiştim ama bundan sonra ne olursa olsun sadece iş için değil, Sudan halkı için mutlaka bu coğrafyada olmamız lazım. Sudanlıların bize, bizim onlara olduğundan daha fazla ihtiyacı var. Birlikte iş yaptıkça kaynaşma olacak ve daha da verimli işlere sebebiyet verecek diye düşünüyorum."

Pakdemirli, iki ülke arasında tarım ve hayvancılık alanındaki işbirliği dışında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünün anlaşmalar yaptığını aktardı.

Sudan Merkez Bankası ile altınla ticaretle ilgili konularda görüşme yapıldığını anlatan Pakdemirli, "Bizim için en önemli olan 4 yıl önce yapmış olduğumuz bir çerçeve anlaşmayla Sudan'da Türklerin kullanacağı arazilerin tahsisiydi. Türkiye gelip Sudan'da tarım yapacak. Sadece Türkiye'nin ihtiyacını karşılamak için değil, Sudan'ın ve üçüncü ülkelerin de ihtiyacını karşılamak için" ifadelerini kullandı. 

Bloomberg HT
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.