Twitter

SOĞUĞA KARŞI ÜRETİLEN 'KIŞ ÇAYI' YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Türkiye genelinde etkili olan soğuk havaya karşı vatandaşlar alternatif tıp olarak adlandırılan 'kış çayı' ile korunmaya çalışıyor.

Merkezi Aydın'da bulunan ve ülke genelinde yaklaşık 65 şubesi bulunan Tuğba Kuruyemiş kış mevsimini daha rahat geçirmek isteyenler için 'Kış çayı' üretti. Zencefil, zerdeçal, tarçın, meyan kökü, havlıcan, karanfil, kuşburnu ve bamya çiçeği karışımdan oluşan 'kış çayı' adlı karışımının özellikle boğaz iltihabı ve soğuk algınlığına karşı tüketildiği belirtildi. 

Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk havaya karşı direnci arttıran 'kış çayı'nın aslında yeni bir buluş olmadığını belirten firmanın baharatlardan sorumlu Gıda Mühendisi Eda Bedir "Kültürümüzde önemli bir yeri olup unutulmaya yüz tutan geleneğin yeniden canlandırdık. Eskiden ninelerimizin yaptığı bu çayı şimdi biz yapıp, hamilesinden yaşlısına, çocuğundan gencine herkesin soğuğa karşı direncini arttırmaya çalışıyoruz" dedi.

Artık hiçbir yan etkisi olmayan 'alternatif tıp' adı verilen doğal içeceklerin daha çok tercih edilmeye başlandığını ve sağlığına dikkat edenlerin de içecek olarak şifalı bitki çaylarını tercih ettiğini belirten Gıda Mühendisi Eda Bedir "Halk olarak çaya ayrı bir düşkünlüğümüz var. Tuğba Kuruyemiş olarak kış mevsimine özel ürettiğimiz 'kış çayı' soğuk algınlıklarına karşı tedbir almak isteyenler tarafından yoğun ilgi görüyor" diyerek ülke genelindeki tüm şubelerinde kahve ikramının yanında kış çayı ikramına başladıklarını söyledi.

"Doğal bitkiler bağışıklık sistemini güçlendiriyor"

Eskiden soğuk kış günlerinde sobaların üzerinde doğal bitkilerin haşlanması veya kaynatılması ile yapılan çayların aynısını ürettiklerini kaydeden Gıda Mühendisi Bedir; Zencefil, zerdeçal, tarçın, meyan kökü, havlıcan, karanfil, kuşburnu ve bamya çiçeği karışımdan oluşan 'kış çayı' bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirtti.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK