Twitter

SOĞAN VE PATATESTEN SONRA BU YİYECEKLERİN DE FİYATLARI YÜKSELDİ

Son dönemlerde artan fiyatları ile gündeme gelen patates ve soğanın yanında fiyatı oldukça yükselen ama çok fazla gündeme gelmeyen yiyecekler var. Soğan ve patates kadar çok sık tüketilmese de olmazsa olmaz olan bu yiyeceklerin ne oranda arttığını görünce şok olacaksınız.
İşte pazarlardan ve marketlerden geçen yıla oranla zamlı aldığınız ürünler ve hal fiyatları.

Havuç

2017 İstanbul Hal Fiyatlarına bakıldığı zaman 1. kalite havucun fiyatı 1,30 olurken bu sene ortalama 3,50 TL'ye ulaştı. Beypazarı  1 sene önce 2,30'dan satılırken bu sene 4,50'dan satılıyor. 2.kalite havuç ise geçen sene 0,50 kuruş iken bu sene 2 liradan satılıyor. Ülkemizde fazlaca üretimi yapılan havucun fiyatının bu derece dalgalanmasının sebebi ise merak konusu.

Limon

Geçen sene İstanbul halinde 2 liradan satılan limon, bu sene 7 liradan hal tezgahlarında yerini alıyor. Yüzde 250 artış gösteren limonunun fiyatı  daha da artacak gibi görünüyor.

Patates

Geçen sene 1,85 lira civarlarında olan patates fiyatları, bu sene aynı dönemde ortalama 3,75'ten satılıyor. Fakirin dostu zenginin fiyatından dahi haberi olmadığı patates fiyatını düşürmek için çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Umarız en kısa sürede patates fiyatları eski seyrine kavuşur.  

Soğan

1,80 olan soğan nasıl oluyor da  5 liraya kadar yükseliyor. Yemeklerin olmazsa olmazı, hem  yemeğin yanında hem  de içinde yenilen soğan için derhal bir şeyler yapılmalı fiyat dengesi korunmalı.  

Domates

Domates fiyatı geçen sene 1,25  iken bu sene 25 kuruş artış gösterdiği ve 1,50 liraya kadar çıktığı görülüyor. Domates çeşitlerinden olan domates beef geçen sene  3,25'den alıcıya çıkarken bu sene 5 liraya ulaşıyor. Diğer çeşitler ise şu şekilde domates çeri  geçen sene 5,75 bu sene yaklaşık 3 lira artarak 8 liraya yükseldi. Domates salkım ise 3,50 liradan satılırken bu sene  5,25 gibi bir rakama yükseliyor.

Hal fiyatları için tıklayınız...

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK