Twitter

ŞİDDETLİ FIRTINA ÜRETİCİYİ ÇARESİZ BIRAKTI

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde şiddetli fırtına nedeniyle yerle bir olan seraların sahibi üreticiler yaralarının bir an önce sarılmasını bekliyor.

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde 3 gün önce saatteki hızı 75 kilometreye ulaşan fırtına, arkasında kocaman bir enkaz bıraktı. Türkiye'nin turfanda sebze ve meyve üretimi yapılan önemli merkezlerinden biri olan Gazipaşa'da birçok sera yerle bir oldu. Fırtınanın ardından başlayan soğuk hava ile gelen don tehlikesi ise yıkılan seralardaki ürünleri tehdit ediyor.

SİGORTA YAPTIRMIŞTI

Korubaşı Mahallesi'nde 4 dönümlük kapalı modern bir sera yapan üretici Süleyman Barış Yılmaz, 5. hasadını yapmaya hazırlanırken serasını kaybetti. Fırtına sonunda 200 bin lira harcayarak yaptırdığı serası yerle bir olan Yılmaz, fırtına esnasında sera içerisinde hasat yaptıklarını belirtti. Yılmaz, "İyi ki tarım sigortası yaptırmışız ancak ilçemizde tarım sigortası yaptırmayan ve büyük zarar gören çok sayıda üretici var" dedi.

500 DÖNÜM ALAN

Üreticilere 'Geçmiş olsun' ziyareti gerçekleştiren Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün yaptığı hasar tespiti sonucuna göre 150 üreticiye ait 500 dönüm kapalı alanın fırtınadan zarar gördüğünü belirtti. Çelik, üreticilerin yaralarını sarması için yetkililerden destek istedi.

Sabah
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.