Uygulama
Twitter

SERTİFİKASIZ TOHUMA SON

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Faruk Çelik sertifikasız tohumun kullanılmayacağı bir Türkiye tarımını istediklerini vurguladı.

Tohumla ilgili özellikle sebze ve meyve tohumlukları açığının giderileceği çalışmayı sürdürdüklerine, 22 Aralık'ta tohum ile ilgili sektör temsilcileriyle bir araya geleceklerine dikkati çeken Çelik, 2018'de sertifikasız tohumun kullanılmayacağı bir Türkiye tarımını istediklerini vurguladı.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün çok büyük bir yapı olduğuna dikkati çeken Çelik, bu genel müdürlüğü ikiye bölerek, Devlet Su İşlerinden (DSİ) alacakları sulama işlerini ve toplulaştırmayı ayrı bir genel müdürlükle yürüteceklerini söyledi.

Çelik, kırmızı et açığı bulunduğunu, bu yıl 400 - 500 bin baş arasında hayvan ithalatı gerçekleştirdiklerini belirterek, "Et açığı karşısında hayvancılık projemizde bir değişikliğe gitmemiz gerekiyordu. Yaygın bir şekilde küçük işletmelerde üretilen aile işletmeleri diyebileceğimiz işletmelerden çıkıp ölçeği büyüttüğümüz işletmelere dönmek durumundayız." diye konuştu.

Mazota yüzde 50 destek verdiklerini dile getiren Çelik, "Gübreye ve sertifikalı tohuma da böyle bir destek verdiğimizde acaba tarımsal destekleri daha derli toplu hale getirebilir miyiz diye teknik düzeyde çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Haberler.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK