ŞEKER PANCARINA REKOR TABAN FİYATI

Pancar üreticisinin dört gözle beklediği ve 2014 yılında 157,5 lira olan şeker pancarı taban fiyatı 2015 yılında 16 polar için ton başına 190 TL olarak açıklanması Kayseri Şeker pancar çiftçilerine ayrıca bir sevinç yaşattı.

Yaptığı yatırımlarla pancar çiftçisinin gelirini artırarak, yüzünü güldüren Kayseri Şeker’in Türk Şeker’in belirlemiş olduğu taban fiyatından 10 TL fazla fiyat vereceğini Kampanya açılışında belirtmişti.

Konu ile ilgili olarak Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay yaptığı açıklamada; "Kayseri Şeker olarak 4.5 yıldan beri her zaman söylüyoruz; Çiftçimize alın terinin karşılığı, hakkı ile ödenecek. Bu çerçevede 2015-2016 dönemi için 10 lira fazla uygulamasını gerçekleştirerek Türk Şeker’in belirlemiş olduğu 190 TL/Ton taban fiyatından 10 TL fazla fiyat vermek suretiyle Kayseri Şeker Pancar çiftçisinin üretmiş olduğu pancarını 16 polar için 200 TL /ton’ dan alacaktır. 61. Dönem kampanya açılışımızda söz vermiştik. Sözümüzde duruyoruz çiftçimiz için hayırlı olsun" dedi.

Kayseri Şeker 2014-2015 Kampanya döneminde yaklaşık 9 Bin çiftçi ile pancar ekimi sözleşmesi yapmış olup toplamda beklenen 2 Milyon 200 Bin ton pancar hasadı sonrasında 430 Milyon TL Pancar bedeli ödemesi yapacağı ve bu ödemelere temiz pancar ve erken söküm primleri de eklendiği takdirde, bölge ekonomisine katkısı bakımından pancar çiftçisine ödenecek miktarın yaklaşık 450 Milyon TL’yi bulacağı belirtildi.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.