Twitter

SAZAN YAVRULARINI `GÜLE GÜLE` DİYEREK UĞURLADILAR

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında Edirne'deki gölete 154 bin pullu sazan balığı yavrusu ilkokul öğrencileri tarafından bırakıldı.

Edirne Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tayakadın Göleti'nde düzenlenen törene katılan ilkokul öğrencileri balıklar hakkında bilgilendirildi. Öğrenciler küçük kepçe yardımıyla sazan balığı yavrularını gölete bıraktı. Öğrencilerin balıkların ardından el sallayıp "güle güle" demesi törene katılanları gülümsetti.

Törenin ardından can yeleklerini giyen öğrenciler, Edirne Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt'ın kullandığı Su Ürünleri Kontrol teknesiyle gölette gezdirildi. Bayazıt, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığınca su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras bırakılması amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi"nin uygulandığını söyledi. Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsünde üretilen 5. 1 milyon sazan balığı yavrusunun, ülke genelindeki 727 göl ve gölete bırakılacağını belirten Bayatız, "Edirne'deki 66 su kaynağı için 154 bin sazan balığı yavrusu tahsis edilmiştir. Bu yıl yapılan balıklandırma çalışmalarıyla 10 yılda 2 milyon 546 bin 400 sazan balığı yavrusu, Türkiye'de ise 60 milyon balık yavrusu göl ve göletlere bırakıldı" diye konuştu. (AA)

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK