Twitter

SAMSUN`DA TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI PROJESİ KAPSAMINDA AYÇİÇEĞİ TOHUMLARI DAĞITILDI

Samsun'un Havza ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" ve "Bal Çiçeği Ayçiçeği Projesi" kapsamında ayçiçeği üreticilerine 300 paket, iki çeşit yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

Havza Kaymakamlığı Gençlik Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" ve "Bal Çiçeği Ayçiçeği Projesi" kapsamında toplam 690 paket yağlık ayçiçeği tohumunun temin edildiğini ve Havza, Kavak, Ladik, Vezirköprü ve Bafra ilçelerinde dağıtımının gerçekleştirileceğini belirtti. Projenin toplam maliyetinin 5 milyon 98 bin 750 TL olduğunu, bunun 2 milyon 800 bin TL'sinin bakanlık katkısı olduğunu dile getiren Sağlam, 300 paketin Havza'ya, 40 paketin Vezirköprü'ye, 200 paketin Ladik'e, 50 paketin Kavak'a, 100 paketin ise Bafra'ya dağıtılacağını ifade etti.

Ayçiçeği üreticilerine tohumların ekimi, hastalık ve zararlılarla mücadele konularında bilgi veren Sağlam, "Özellikle granstar (GS) ve clearfield plus (CLP) çeşitlerde kullanılacak yabancı ot ilaçlarına dikkat edilmesi, toprak sıcaklığının 8-10 dereceye gelmeden ekim yapılmaması, ekim derinliğinin doğru ayarlanması, yağışlı günlerden sonra mildiyö hastalığı ve orabanj yabancı otu için arazi kontrollerinin yapılmasının verimlilik açısından önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca kahverengi kokarca, çayır tırtılı, güz tırtılı gibi zararlılarla mücadelede de arazi kontrollerinin sıkılaştırılması gerektiğini belirten Sağlam, üreticilerin üretim alanlarında gelişim bozukluğu ya da hastalık zararlı tespiti durumunda il/ilçe müdürlüklerine başvurması gerektiğini dile getirdi.

Törende konuşan Havza Kaymakamı Mustafa Ayvat ise ilçelerinde tarımsal üretimi her zaman desteklediklerini, çiftçilerin yanlarında olduklarını ifade etti. Yapılan tohum desteğinin tarımsal üretim için önemli bir kazanç olduğunu belirten Kaymakam Ayvat, çiftçilere bol bereketli bir üretim sezonu diledi.

Törenin ardından çiftçilere tohumlar dağıtıldı.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.