Uygulama
Twitter

SAFRANBOLU `BİTKİ`LERİYLE DE MARKA OLACAK

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 3 bin sarı kantaron fidesi toprakla buluşturuldu.

Türkiye'de başta Kazdağları'nda ve birçok bölgede doğal olarak yetiştiği bilinen, altın sarısı renginde çiçekleri bulunan, çalı formunda, çok dallı bir bitki olan kantaronun yetiştirilmesi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi kapsamında destekleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık Karabük'te tıbbi aromatik bitki çeşitliliğinin her geçen gün arttığını buna sarı kantaronu da eklediklerini belirtti.

Tıbbi aromatik bitki çeşitliliğinin il ekonomisi için önem arz ettiğinin altını çizen Ayvalık, şunları kaydetti: "Bakanlığımız tarafından yürütülen Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Geliştirme Projesi kapsamında ekilen sarı kantaron ile ilimizdeki tıbbi aromatik bitki çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Tıbbi aromatik bitki çeşitliliği ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için önemli bir gelecek vadetmektedir. İl Müdürlüğü olarak tıbbi aromatik bitki üretimini artırmak ve yeni çeşitler kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda yaklaşık 3 bin fidenin dikimi yapıldı. Bu ilerleyen günlerde artacaktır." (AA)

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK