Twitter

`SABIRLA, BOL DİKENLİ HAYALİME DOĞRU YÜRÜYORUM`

Kadınlar dünyanın en güçlü varlıklarıdır. Onlar istedikten sonra yapamayacakları hiçbir şey yoktur. Bunu ister annenizden bilin, ister eşinizden, ister kardeşinizden.. Dünyaya geldikleri günden itibaren bir mücadelenin içine girerler. Önce kurallara baş kaldırır, sonra kendi kurallarını oluştururlar. Bir aile bir yuva kurar. Hayatı boyunca birileri için mücadele verirler. Şenay Özel'de mücadeleci ve girişimci kadınlar bir tanesi. Hobi olarak başladı kaktüs işinde başarılar kaydeden Şenay Hanımı yakından tanıyalım;

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Manisa'nın Soma İlçesine bağlı Çerkez Hamidiye köyünde yaşıyorum. Liseden mezun olduğumdan bu yana iş hayatındayım. AÖF İşletme mezunuyum aynı zamanda Adalet bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Şimdi hem hukuk bürosunda çalışıyorum hem de kendi işimi yani kaktüs yetiştiriciliği yapıyorum.

Kaktüsler hayatıma yaklaşık 8 yıl önce hobi olarak girdi.1 buçuk sene öncede elimdeki fazla kaktüsleri satıp kendi  koleksiyonum için yeni türler almaya ve  satmaya başladım. Beklediğimden güzel tepkilerle karşılaştım. Gün geçtikçe talepler arttı. Ben de  üretimi arttırıp kendi seramı kurmak için uğraşıyorum. İlk başlarda kaktüs, bahçe teraryum siparişleri alıyordum. Şimdi organizasyon siparişleri alıyorum kaktüsler düğün nişan gibi organizasyonların yeni gözdesi. Ve ben kaktüslerden sabırlı olmayı öğrendim sabırla bol dikenli hayalime doğru yürüyorum.

"KENDİMİ BULUYORUM"

Neden kaktüs?

Çünkü kaktüslerin bir karakteri var, güçlüler kolay pes etmiyorlar, dikenleriyle kendilerini korumaya alıyorlar, çok sert görünüyorlar ama bir süre sonra bir bakıyorsun o sert can yakan dikenlerin arasında narin bir çiçek seni bekliyor. Kısaca ben kendimi buluyorum kaktüslerde.

Bir kadın olarak işin zorluklarından bahseder misiniz?

Bence bir kadın olarak kaktüs üretiminin zorluğu yok sadece dikenlerle ya baş etmeyi ya da onlarla yaşamayı öğrenmek gerekiyor.

Hiç pes etme noktasına geldiniz mi?

Pes etme noktasına çok yaklaşmadım çünkü her zaman bir kaktüsüm bana vazgeçme  umut her zaman var diyordu.

Çalışan kadın olmak nasıl bir duygu?

Çok güçlü, çok güven verici bir duygu, hayata karşı bir sıfır öndesiniz. Kendi ayaklarının üzerinde durmak , birine bağlı olmadan yaşamak. her kadının yaşamayı hak ettiği şeyler. Ve çalışan kadın olarak hayatın zorluklarıyla mücadele etmeyi de kolaylaştırıyor. İş hayatında aktif rol alınca, hayatı, yaşamayı mücadelenin ne olduğunu anlıyorsun.

Girişimcilik duygusu her kadında var mı yoksa bu sonradan kazanılan  bir şey mi?

Girişimcilik duygusu her kadında var ama kadınlar bunu ortaya çıkarmada zorluk çekiyorlar ya da bir şekilde çıkarılması engelleniyor. Zamanla  kadın bunu aşmakta zorlanıyor..

"BEN YAPAMAM DEMESİN"

Bütün kadınlar ''bunu'' kesinlikle yapmalı dediğiniz bir şey var mı ?

Bunu belli bir kategori olarak düşünmedim. Kadın her şeyi yapmalı, denemekten, yenilmekten, korkmamalı, cesaretli olmalı. Sadece '' ben yapamam'' demesin. İnsan ilk önce  kendisine inanmalı sonu muhteşem oluyor..

Kadınlarda en çok eleştirdiğiniz nokta nedir?

Kadının kendisini ikinci plana atması, önceliklerini başkası için kullanması, kendisine güvenmemesi ve ben yapamam demesi. Kadınların yapamayacağı hiçbir şey yoktur.

Ev hanımlığı mı yoksa kariyer mi ayrımına  nasıl bir gözle bakıyorsunuz ?

Böyle bir ayrımın olmaması gerektiğini düşünüyorum her kadının kariyerine ve iş hayatında aktif rol almaya yönelmesi gerekiyor. Kadınlar güçlü varlıklardır. Hem iş hayatında harikalar yaratıp hem de evini ailesini çok rahat bir şekilde idare ettirebilir.

Son olarak neler söylemek istersiniz ?

Vazgeçmeyin, pes etmeyin, sabırla bekleyin. inat edin, güçlü olun o zaman hayat bizler için daha anlamlı bir hale gelecek. Bir kaktüsünüz olsun hayatınızda emin olan size çok güzel şeyler öğretir.

Röportaj: Nazife Çakıroğulları 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK