BEYİN BEDAVA! PET ŞİŞELERDEN SERA YAPTI. HERKESE ÖRNEK OLDU

Ürünleri soğuk havadan etkilenmesin diye hurdacıdan aldığı 3 bin adet 5 litrelik pet şişeyle sera yapan çiftçi Hacı Ömer Kılıç, bu sayede hem sera maliyetini düşürdü hem de diğer çiftçilere oranla 1 ay önce ürün elde etti. Bu fikir hacı Ömer Kılıç'ı

 Kendinizi tanıtır mısınız?

Yozgat doğumluyum. 20 yıldır açık tarımla uğraşmaktayım.

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Hobi bahçelerinde gördüm. Ben neden böyle bir şey yapmayayım ki dedim.  Önce kafamda yapacağım şeyi tasarladım. Daha sonra yapmaya karar verdim ve uygulamaya koydum.

Ekonomik olarak ne kadar kar elde ettiniz?

2 dönümlük arsaya  alçak tünel sera yapsaydım  eğer 4 bin TL gibi bir maliyeti olacaktı. Bu sistem sayesinde  3 bin 500 lira kar elde etti. Aldığım şişeler 500 TL'ye mal oldu. Bu uygulama çoğu açıdan benim işimi kolaylaştırdı.

Uyguladığınız bu tekniğin sebzelere faydası var mı?

Sebzelere tabi ki çok faydası oldu. Şişeler fidanları soğuktan koruyor. Seradan daha faydalı olduğunu gördüm.  Soğuk ve don olmasına rağmen sebzeler bundan hiç etkilenmedi.  Normal dikim tarihinden 1 a önce ben bu sebzeleri diktim. Şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Geliştirmek istediğiniz başka yöntem var mı ?

Geliştirmeyi düşündüğüm yöntem cam sera yöntemi. Bunu hibeyle yapmayı düşünüyorum.  Bunun da denemesini yapacağım. Bakalım umarım hayalimdeki gibi olur.

"HAYAL KURSUNLAR BU HAYALLERİ GERÇEĞE ÇEVİRSİNLER"

Çiftçilere bu anlamda neler tavsiye edersiniz ?

Çiftçilere tavsiyelerim, farklı yöntemler denesinler. Araştırsınlar. Alışılmış yöntemlerin dışına çıksınlar. Artık her şey değişiyor, haliyle tarımın ve kullanılan yöntemlerin yerinde sayması düşünülemez. Hal böyle olunca çiftçilerde para kazanmak istiyorlarsa  farklı yöntemler deneyip bunu uygulamaya koysunlar.  Hayal kursunlar ve bu hayallerini gerçeğe çevirsinler

Bir çok yerde haberiniz çıktı ne gibi geri dönüşler aldınız ?

Çok güzel geri dönüşler aldım. Beni tanıyan, tanımayan herkes güzel mesajlar gönderdi. Bunun bu kadar dikkat çekeceğini düşünmemiştim. İyi ki yapmışım benim için çok farkı bir deneyim oldu. Bu durum beni tarıma daha çok yönlendirdi ve daha çok heveslendim. Herkese teşekkür ederim.

Röportaj: Nazife Çakıroğulları 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.