Uygulama
Twitter

SÜPER GIDA: BADEM

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Ender Saraç, bademin sağlık açısından son faydalı bir ürün olduğunu belirterek, her gün 10-11 badem tüketilmesini önerdi.

Adıyaman'da üretimi giderek yaygınlaşan bademin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini anlatmak amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansının koordinesinde Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarım Kredi Birlik AŞ'nin destekleriyle, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı Konferans Salonu'nda "Adıyaman 1. Badem Zirvesi" düzenlendi.

 

Zirveye konuşmacı olarak katılan Dr. Ender Saraç, bademin, dünyada süper gıda olarak bahsedilen, sağlık açısından yararlı bir ürün olduğunu belirtti. Bademin daha sağlıklı ileri yaş dönemini sağladığını anlatan Saraç, şöyle devam etti: "Badem, bağırsakları temizleyerek, kolesterolü düşürüyor. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor. Yüksek magnezyum içeriğiyle adet sancıları ve kas kramplarını önlüyor. Ayrıca yüksek tansiyonuna karşı koruyor ve şekeri düşürüyor. Bademin kahverengi kısmı da zamanla bağırsakları olumlu yönde etkileyip yararlı bakteri etkisi artırıyor. Tok tutuyor, bağırsakları çalıştırıyor. Hakikaten süper bir gıda. Günde 10-11 badem tüketilmelidir. Eğer kabuklara alerjik bir etkiniz varsa kabukları çıkartarak tüketebilirsiniz. Bademin mutlaka sütünü de yapın. Sporcular, büyüme çağındaki çocuklar, tok kalmak isteyenler için badem, nefis bir alternatif ürün. İçerisinde kalsiyum ve bitkisel protein vardır."

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK