tabit
Twitter

RİZELİ ÇİFTÇİLER, YAZIN ÇAY, KIŞIN MANDALİNA İLE YÜKSEK VERİM ELDE EDİYORLAR

Rize bölgesinin zorlu iklim şartlarına rağmen, yerel çiftçiler yaz aylarında çay toplarken kış mevsiminde de satsuma cinsi mandalina hasadı yaparak hayatlarını idame ettiriyorlar.

Uzakdoğu kökenli olan ve Rize'nin özel iklim koşullarına uyum sağlayan satsuma mandalinası, bölge halkının bahçelerinde keyifle yetiştirdiği bir ürün haline geldi. Yaz mevsiminde çay tarlalarında çalışan Rizeliler, kış aylarında ise mandalina hasadı ile uğraşarak geçimlerini sürdürüyorlar. Bu yıl, mandalina ağaçlarındaki bolluk, vatandaşların yüzünü güldürdü. Hasadın verimli olması sebebiyle, bazıları mandalinalarını depoluyor ve bazıları ise satış yaparak ek gelir elde ediyor.

Sema Kutlu, bu yılki hasadın mükemmel olduğunu belirterek, "Normalde mandalinamız bu kadar uzun süre dayanmazdı, ancak bu yıl verim çok iyi olduğu için uzun süre dayandı. Mandalina tam bir C vitamini deposu. Yazın çay topluyoruz, kışın da mandalina hasadı ile geçimimizi sağlıyoruz" diyor.

Fatma Çakar, bu yılki hasadın çok güzel olduğunu vurgulayarak, "Herkes yedi, yemeyen kalmadı. Rize mandalinası gibi sulu, ince kabuklu ve kaliteli bir mandalina. Herkese tavsiye ediyorum" diyor.

Cevat Çakar, mandalinanın sağlık açısından da faydalı olduğunu belirterek, "Bu sene verim çok güzel. Rize mandalinasının tadı herkesi etkiliyor. Yemek isteyenler buyursun, gelsin ağaçlardan alsın. Bu kadar hastalık içinde şifa niyetine bunu yiyeceksin. Kolay kolay kimse hasta olmaz" diye konuşuyor.

Hatice Kutlu ise, bu yıl mandalinanın oldukça bereketli geçtiğini belirterek, "Bu seneki gibi bir mandalina ben görmedim. Bu sene çok bereketli. Gelenlere de bedava veriyoruz" diyor. Rizeli çiftçilerin bu yılki başarılı mandalina hasadı, bölge ekonomisine de olumlu bir katkı sağlıyor.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.