Twitter

PROJELİ ÇİLEK BAHÇELERİNDE 2020 YILI ÇİLEK HASADINA BAŞLANILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen, 'Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi' kapsamında; Alucra ilçemizde 2018 yılında tesis edilen çilek bahçesinde, 2020 yılının ilk çilek hasadı Alucra Kaymakamı Hasan Hüseyin Uzan ve Alucra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeynel Özdemir'in katılımlarıyla gerçekleşti.

Çiftçilerinin gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ve bölge ekonomisine katma değer kazandırmak amacıyla daha önce bölgede denemesi yapılan çilek çeşitleriyle, 2018 yılında yüksek rakımlı bölgelerden Alucra İlçesi Günügüzel Köyü'nde 3,7 dekar alanda çilek bahçesi tesis edilmişti. Birinci yıl 5 ton çilek hasadı yapılan bahçede 2020 yılı üretim sezonunda ise 10-12 ton civarında ürün hasat edilmesi beklenilmekte.

Hasat sırasında yapılan inceleme ve değerlendirmelerde yetiştiricilikte oldukça iyi sonuçlar alındığı, meyve kalitesi, büyüklüğü ve aromasının istenilen düzeyde olduğu ve yüksek verim elde edildiği saptanmıştır.

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK