PATATESCİLER FİYAT BİRLİĞİ OLUŞTURUYOR

Patates Üreticileri Birliği tarafından gerçekleştirilen istişare toplantısında, fiyat birliği sağlanması için yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

"Tüccar bizim sırtımızdan para kazanıyor" diyen üreticiler, taban ve tavan fiyat belirlenmesi için çalışma başlatma kararı aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda bir araya gelen patates üreticileri toplantısına, Çorum Patates Üreticileri Birliği Başkanı Davut Subaşı başkanlık etti. Subaşı açılış konuşmasında, üreticinin tüccar karşısında ezdirilmemesi için bazı önlemler alınması gerektiği teklifi üzerine toplantı yaptıklarını belirterek, "Hem sezon öncesi sorunlarımızı görüşmek, hem de karşı karşıya kaldığımız haksız rekabetin önlenmesi için alınabilecek tedbirleri görüşmek istiyoruz." dedi.

Ziraat odası eski başkanı Fazlı Kılıçarslan ve patates üreticisi Ziraat Mühendisi Bektaş İlhan Eke'nin divan heyetinde yer aldığı toplantıda, özellikle çevre illerin fiyatlarının günlük olarak takibi ve üyelerin bilgilendirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda söz alan Kılıçarslan, diğer illerin fiyat takiplerinin çok önemli olduğuna değinerek, "Bizler patates üreticileri olarak diğer illerden fazla fiyatlara ürün satalım demiyoruz, ancak Çorum patatesinin kalitesi pek çok ile göre çok yüksek. Bu durumda en azından kendi emeğimizin korunmasını sağlayabilmeliyiz. Tüccar herhangi bir köye geldiğinde, falanca köyden şu fiyata aldım diyerek, o köyde fiyat ayarlaması yapabiliyor. Bunun önüne el birliği ile geçip, ürünümüzün gerçek değerinden satışını hep birlikte sağlamamız gerekiyor." dedi.

Toplantıda masaya yatırılan konuların birlik tarafından hayata geçirilmesi için karar alan üreticiler, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmenin önemine vurgu yaptı.

Çorum Hakimiyet
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.