Uygulama
Twitter

PAMUKTA FİYAT BELİRSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR

Kilogram fiyatının 8.80- 9.10 TL arasında değiştiği pamukta üreticinin fiyat endişesi sürüyor.

NİHAT DELİBAŞI

Pamuk üreticisinin fiyat endişesi devam ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da hasadın neredeyse bitmek üzere olduğu, Ege Bölgesi'nde de son yağışların ardından kalitede büyük bozulmaların yaşandığı pamukta fiyat 3.2- 3.4 lira arasında değişiyor.  Mahlıç fiyatı bu seviyede olan pamukta kg fiyatı ise 8.80- 9.10 Tl arasında değişirken, 10 TL'nin altındaki fiyat üreticiye zarar yazdırıyor.

Ağustos ayında 11.80 TL'yi gören pamukta yaşanan fiyat çöküşünün üreticiyi üretime küstüreceği endişesi yaşanırken, artan maliyetler ve düşen ürün fiyatlarının yarattığı sıkıntının giderilmesi adına geçen yıl kilogram başına verilen 80 kuruş prim desteğinin 1 lira 30 kuruşa çıkartılmasını istendi. Bu talep doğrultusunda üretici temsilcileri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüşürken, İzmir Ticaret Borsası 14 Ekim Pazartesi pamuk rekoltesini açıklamak üzere basın toplantısı düzenleyecek.

YANLIŞ TOHUM SEÇİMİ KALİTEYİ BOZDU

Yağışların Ege pamuğunda kalite sorunu yarattığı, yine birim alandan daha fazla ürün almak isteyen üreticilerin farklı tohumlar kullanması üzerine verim düşüşleri yaşandığına dikkat çekildi. Yine Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşlarının tarım ürünlerinde en büyük etkiyi pamukta gösterdiği ve kurlar bu sevide devam ettiği müddetçe GSM kredili ABD pamuğunun önünün kesilemeyeceği uyarısı yapıldı. Konu ile ilgili gelişmeler siyasi cephede de yansımasını buldu. Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal düzenlediği basın toplantısında "Geç olmadan pamuk fiyatlarına müdahale edilmelidir. Ayrıca üreticinin prim desteği kiloda 1.25-1.50 TL/olarak yeniden belirlenmelidir. Bu yapılmadığı takdirde, son yıllarda artış gösteren pamuk üretiminde yine geriye gidiş yaşanacak" dedi.

PAMUK İTHALATINDA DURUM

Türkiye pamuk ithalatının yüzde 48'ini ABD'den, yüzde 14'ünü Yunanistan'dan yüzde 13'ünü Brezilya'dan gerçekleştirdi. Bu ülkeleri Turki cumhuriyetler takip etti. Türkiye pamuk ithal eden ülkeler arasında Çin'den sonra ikinci sırada yer alırken ithalata harcadığı rakam ise 1.1 milyar doları buluyor.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK