Uygulama
Twitter

PAKDEMİRLİ`DEN AÇIKLAMALAR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığın çalışmaları hakında açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakanlığın çalışmaları hakında açıklamalarda bulundu. Pakdemirli, Ilgın Şeker Fabrikası 38. Dönem Pancar Alım Kampanyası Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, fabrikanın tarıma dayalı sanayinin en önemli yatırımlarından biri olduğunu söyledi.

Çiftçinin alın teri ve emeği ile ürettiği pancarı teslim alıp, işlemeye devam eden bu fabrikanın ?2019'da yılı kampanya açılışını yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Pakdemirli, bu fabrikaların ülke ekonomisine büyük katkı sunduğunu vurguladı. Pakdemirli, şeker kotalarında yapılan düzenleme ile nişasta bazlı şeker kotasının 2018'de yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldüğünü anımsatarak, bu yıl ise bu oranın yüzde 2. 5'e indirildiğini ifade etti. Pakdemirli, "2018'de tonu 235 lira olan pancar alım fiyatı, yaklaşık yüzde 28 artırılarak 2019'da 300 liraya yükseltildi. Şeker Kanunu gereğince uygulanan kota sistemi ile üretimi sınırlandırmıyor, ?arz ve talep dengesini tesis ederek ülke ihtiyaçlarına göre sektörü planlıyoruz. Böylece üretimde dalgalanmaların önüne geçerek, pancar çiftçimizin refahını istikrarlı bir şekilde koruyoruz" dedi.

Pakdemirli, 2018'de özelleştirilen 10 şeker fabrikasının kesintisiz olarak faaliyetlerine devam ettiğini belirterek, "Kamuya ait TÜRKŞEKER AŞ, Ilgın Şeker Fabrikası'nın da içerisinde olduğu ?15 şeker fabrikası ile faaliyetine devam etmekte olup, sektörün yüzde 34'üne hakimdir. Kamu yanında şeker üretiminde en büyük pay, yüzde 37 ile pancar ekicileri kooperatiflerine ait fabrikalardadır. Bu veriler dikkate alındığında, başka hiçbir üründe olmayan düzeyde üretimin ?çiftçi kooperatiflerince yapıldığı ve kamunun şeker üretimine güçlü bir şekilde devam ettiği görülmektedir" diye konuştu.

11'İNCİ AYIN 11'İNCİ GÜNÜ SAAT 11.11'DE

Gelecek aylarda düzenlenecek çok önemli iki etkinliğin bilgisini de paylaşan Pakdemirli, "İki önemli etkinlik yapacağız. Bunlardan birincisi 81 ilimizde yapacağımız, 11 milyon fidan dikim merasimi ve diğeri ise Tarım Şurası'dır. Bakanlık olarak, 'Daha yeşil bir Türkiye için' sloganıyla,?11 Kasım saat 11.11'de, 81 ilde yapacağımız etkinlik ile 11 milyon fidanı, genç yaşlı el ele toprakla buluşturacağız" dedi. Bakan Pakdemirli sözlerine şöyle devam etti, "Bakanlık olarak hububat, bakliyat, pancar, mısır, fındık, kuru üzüm, çeltik desteklemeleri alım noktasında maliyetlerine göre fiyat verdik. Çiftçimizin mutluluğunu ve refahını hep ön planda tuttuk. Hasat öncesinde alım fiyatlarını açıklayarak, piyasa dalgalanmalarının önüne geçtik. Her zaman söylüyorum, çiftçi bizim baş tacımız."

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK