Twitter

ÖZBEKİSTAN TARIM HEYETİ, AYDIN`DA İNCELEMELER YAPTI

Özbekistan tarım heyeti 12 kişilik ekiple Aydın'a geldi. Başta Vodafone Akıllı Köy olmak üzere bir çok tarım arazisinde incelemelerde bulundu.

Türkiye'nin kırsal alanlarındaki ihtiyaçları doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üreten bir sosyal girişim şirketi olan TABİT, Özbekistan'ın tarım sektörünü yönlendiren firmalarından IFODA Agro Kimyo Himoya'yı ağırladı.

IFODA Pazarlama Müdürü Doniyorbek Mullabaev ve Ticari Direktörü Fazliddin Ibragimov öncülüğünde 10 Agronimist, gerçekleştirmiş oldukları ziyarette TABİT Akıllı Tarım Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım ile bir araya geldi.

Ziyaret hakkında açıklamalar yapan Yıldırım; "Geçtiğimiz haftalarda Özbekistan Tarım Bakanlığı'nın davetlisi olarak uzmanlarımızla birlikte Özbekistan'a gittik. Orada yaptığımız incelemelerde arazilerin büyüklüğüne bağlı olarak, tarımsal üretime müdahalelerde reaksiyon sürelerinin uzun olması nedeniyle verimliliklerin düştüğünü tespit ettik. Bu olumsuzlukların teknolojinin sunduğu imkanlar ile önlenebileceğini, tarımda verimliliğin ve buna bağlı olarak karlılığın arttırılabileceğini yetkililerle paylaştık ve onları Türkiye'ye davet ettik. Özbekistan tarımsal hizmet ihracatı için avantajları ve dezavantajları birlikte barındırıyor. Büyük arazilerde tarımsal üretim yapmak üzere bir istek mevcut. Ancak birçok firma oraya sadece ürün satmayı düşünüyor, servis vermeyi planlamıyor. Böyle giderse Türkiye firmalarından uzaklaşacaklarını düşünüyorum. Bu nedenle Özbekistan'da bir yerel ortakla birlikte yapılanmayı ve ürün satışlarımızı hizmet altyapımız ile desteklemeyi düşünüyoruz. Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri olarak bugüne kadar geliştirdiğimiz tarımsal bilgi birikimini Özbekistan'daki devlet kurumlarına ve çiftçilik yapacak büyük şirketlerin hizmetine sunmak üzere çalışmalarımızı tamamladık" dedi.

NETAFİM'DEN DAMLA SULAMA EĞİTİMİ

Akıllı sulama teknolojilerinde dünya lideri olan Netafim'in Süpervizörü Adnan Doğan, tarımsal faaliyetlerde su tasarrufu ve verimlilik artışı sağlayan damla sulama hakkında eğitim verdi. Sürdürülebilir bir gelecek için akıllı damlama ve mikro sulama çözümleri Doğan tarafından anlatıldı.

PAMUK ARAZİLERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Gerçekleşen eğitim ve toplantıların ardından pamuk arazilerinin yerinde incelenmesi için teknik geziler gerçekleştirildi. Pamuk yetiştiriciliği hakkında yerinde bilgi alan agronomistler, pamukta makinalı hasadı inceledi.

TOPRAKSIZ TARIM ANLATILDI 

Aydın'ın Sultanhisar ilçesinde kurulan seralardaki topraksız çilek üretim alanını gezen IFODA Agro Kimyo Himoya Agronomistleri'ne topraksız tarım denildiğinde ilk akla çileğin geldiği, topraksız tarımın tercih edilmesinin nedeninin toprakla yapılan tarıma göre verimdeki artış olduğu aktarıldı. 
Sultanhisar İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Taner BOZBEK ve Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan öncülüğünde nar bahçeleri, muz seraları ve topraksız çilek seraları gezildi. Ürünlerin üretiminden hasadına kadar olan işleyiş hakkında bilgi verildi.

 

Tarim.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.