ÖRTÜ BİTKİLERİ: TOPRAKTA GİZLENEN HAZİNEYİ AÇIĞA ÇIKARIN

Bu tarım tekniği hakkında bilmeniz gereken her şey.

Örtü Altı Ekim Ne Anlama Geliyor?

Birçok ekolojik girişimde olduğu gibi, eski olan yeniden yenidir: Örtü bitkileri (veya nadas dönemi ekimleri; daha fazlası için aşağıya bakınız) ilk olarak Roma İmparatorluğu döneminde üzüm bağlarında toprak kalitesini artırmak için kullanılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri'nde bu uygulama, yerini sentetik gübrelere ve farklı ürün yönetim tekniklerine bırakmadan önce 1860'lardan 1950'lere kadar nispeten yaygındı.

Ancak, sürdürülebilirlik giderek daha önemli hale geldikçe, küresel tarım topluluğu kanıtlanmış uygulamaya geri dönüyor. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, "örtü bitkilerinin kullanımı 2012 ile 2017 yılları arasında yüzde 50 oranında arttı." Federal ve eyalet teşvikleri, çiftçilerin bu çabaları artan oranlarda finanse etmelerine yardımcı oluyor, ancak yine de ülkedeki ekili alanların yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturuyorlar.  

Örtü Bitkileri Nedir?

Örtü bitkileri, toprağı zenginleştirmek ve erozyonu en aza indirmek için büyüme mevsimlerinin sonunda boş tarlalara ekilen - toprağı örten - bitki örtüsünü ifade eder. Ayrıca, her yıl aynı şeyi yetiştirmekten dolayı bozulan tarlalarda toprak sağlığını iyileştirmek için ürün rotasyonlarına da eklenebilirler. Örtü bitkileri, kimyasallar olmadan toprak verimliliğini artırmanın bir yoludur.

Örtü Bitkileri Nasıl Çalışır?

Tüm nakit mahsuller (çiftçilerin satmak için yetiştirdikleri) olgunlaştıkça topraktaki besin maddelerini çeker. Gelecekteki mahsullerin de gelişebilmesi için her hasattan sonra bu besleyici maddeleri yenilemek önemlidir. Örtü bitkileri ile çiftçiler, azot veya fosfor gibi besin maddelerini atmosferden çekip toprağa geri verme yeteneğine sahip belirli çeşitleri ekerler, böylece gelecekteki bitkiler bunları emebilir. Örtü bitkileri hasat edilmez, bunun yerine toprağa geri sürülür ve ayrışırken bu faydalı elementleri serbest bırakırlar. 

Hangi Bitkiler İyi Örtü Bitkisi Olur?

Çiftçiler, öncelikle baklagil ve çim ailelerinden gelen örtü bitkileri söz konusu olduğunda çok sayıda seçeneğe sahiptir. Çavdar, yonca, kış buğdayı, yonca, turp, yulaf ve hardal gibi bitkiler, bir peyzaj için belirli hedeflere bağlı olarak iyi çalışabilir. 

Örtü Bitkisi Ekiminin Faydaları Nelerdir?

Toprağa besin maddelerini geri kazandırma temel işlevinin ötesinde, örtü bitkisi uygulamasının başka faydaları da vardır: yabani otları bastırmak; erozyonu azaltmak; tozlayıcıları çekerken zararlıları ve hastalıkları kontrol etmek; toprağın nemini ve besin içeriğini artırmak; biyolojik çeşitliliği artırmak ve gelecekteki ürün verimini artırmak. Bu ekimler, iklim değişikliği karşısında giderek artan bir ihtiyaç olan çiftliğin dayanıklılığının artırılmasına genel olarak yardımcı olabilir. Bu faydaların çoğu örtü bitkileri kullanıldıktan sonraki bir yıl içinde ortaya çıkar. 

Örtü Bitkileri Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Dezavantajları arasında, örtü bitkileri nakit ve işgücü sıkıntısı çeken çiftçiler için ek bir masraftır (finansal ve diğer). Ayrıca kışı geçirebilir ve nakit mahsullerle rekabet edebilirler, bu nedenle çiftçilerin tarlaları için uygun örtü bitkilerini dikkatlice seçmeleri çok önemlidir.

modernfarmer.com
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.