Twitter

ORTACA'DA 'İYİ TARIM' TOPLANTISI

Ortaca'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Organik ve İyi Tarım Daire Başkanlığı, teknik personelince Özel Çevre Koruma (ÖÇK) alanlarında organik ve iyi tarımın yaygınlaştırılması konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Ortaca Kent Konseyi salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Muhammet Sevinç, Ortaca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Okan Bilgiç, Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü ile birlikte çiftçiler katıldı.

Toplantıda konuşan Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Muhammet Sevinç ‘’ Muğla’nın tarım potansiyeli yüksek ve yeniliğe açık bir yapıya sahiptir. Bakanlıkça başlatılan ve desteklenen tüm projelerde İl Müdürlüğü olarak yüksek katkı sağlanmıştır ve bu katkı artarak devam etmektedir’’ dedi.

Muğla’lı üreticinin tarım konusunda yeniliğe açık olduğunu belirten Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer ise; ‘’ Muğla’lı üretici tarım konusunda oldukça istekli ve yenilikçidir. Kamu ve Özel sektörümüzde üreticinin bu talebi doğrultusunda üreticiye ayak uydurarak tempolu çalışmaktadır’’ diye konuştu.

Ortaca Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Okan Bilgiç ise yaptığı sunumda şu ifadelere yer verdi; ’’Ortaca’ da 6 bin 172 hektar tarım arazisi var. Bunun büyük bir bölümü % 90 ı sulanabilir arazidir. Muğla’ da üretilen Nar ve Limon’un yarısından fazlası Ortaca’da üretiliyor. Yüzölçümü olarak en küçük ilçe olmamıza rağmen tarım yapılan alan bakımından üst sıralardayız. Organik ve iyi tarım her geçen gün artıyor. Ortaca’da 2014 yılında sertifikalı iyi tarım yapan kişi sayısı 60 iken, 2015 yılında bu sayı 200 kişi civarındadır. Her geçen gün de artmaktadır.’’

Daha sonra Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Halil İbrahim Çalışkan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü görevlisi Ziraat Yüksek Mühendisi Öykü Yıldırım, Organik ve iyi tarımın yaygınlaştırılması konulu sunum yaptı.

İHA
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK