Twitter

ORMAN KÖYLÜLERİNE KULLANDIRILACAK KREDİLERDE DÜZENLEME

Orman köylülerinin kalkınması için kullandırılan kredilerde düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden faiz alınmayacak.

Orman Genel Müdürlüğü'nün Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetleri'ne İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak uygulanmaya başlandı. Yeni yönetmeliğe göre, yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu e- devlet üzerinden yapılabilecek. Yeni uygulanacak olan yönetmeliğe göre, yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu dilekçe, e-Devlet veya kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilecek. Verilmesi planlanan krediler, konuyla ilgili eğitim almış veya çalışanlara verilecek. Şehit aileleri ve gaziler, kuraya tabi tutulmadan kredilerden yararlanabilecek. 

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE ÖNCELİK TANINACAK

Yeni uygulanacak olan yönetmeliğe göre, yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu dilekçe, e-Devlet veya kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilecek. Verilmesi planlanan krediler, konuyla ilgili eğitim almış veya çalışanlara verilecek. Şehit aileleri ve gaziler, kuraya tabi tutulmadan kredilerden yararlanabilecek.  

MÜCBİR DURUMLARDA 1 YIL ERTELEME

Ferdi ve kooperatif ve üst kuruluşları kredilerinde orman köylüleri faiz ödemeyecek. Özel amaçlı kredi veren kuruluşlardan kaynak alındığı takdirde söz konusu kaynaklar ve karşılığı bütçe tutarı, kaynak sağlayan kuruluşların şartlarında belirlediği şekilde faiz oranı kullandırılacak. Kredi borcu olan orman köylüleri de borçlarının istedikleri tarihte kapatacak. Mücbir durumlarda kredilere 1 yıl erteleme getirildi. Doğal afetler, salgın hastalıklar gibi durumlarda orman köylüleri ve kooperatiflerin taleplerini 45 gün içerisinde iletmeleri gerekiyor. Ayrıca bölge müdürlükleri uygun görürse kredi taksitleri 1 yıl faizsiz ertelenecek.

Mevzuat için linke tıklayınız!

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.