Twitter

ORGANİK TARIM ÜZERİNE...

Organik tarım toprak su ve doğal havayı kirletmeden, çevre sağlığını koruyan üretim yöntemidir. Organik tarımda amaç ürünün verimlilik miktarının artması değil, doğal, kaliteli ve sağlıklı ürünler elde etmektir.

Ülkemizde organik tarım nasıl yapılmaktadır ve ne zaman yapılmaya başlanmıştır?

Ülkemizde organik tarım 1980 li yılarda başlamış ve ilk olarak ihraç ürünlerimizde uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle kuru incir ve kuru üzüm ilk organik ürünlerimizdir. Organik tarım sürekli olarak gelişmekte ve her geçen gün ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da yaygınlaşmaktadır. Ülkemiz kuru ve kurutulmuş meyvelerde ilk sıralardadır.

Bu alanda devlet desteklemeleri yapılmakta olmasına rağmen istenilen verim tam olarak alınamamaktadır. Tarımsal faaliyetlerin başında gelen organik tarımın izlenirliği ve güvenilirliği oldukça önemlidir.

Çünkü tüm dünya standartları gereği üretimden tüketimine kadar her aşamasının kontrolü ve sertifikasyonunu mecburi tutmaktadır. 

Organik tarımın önemi...

Tarım sektörü; insanlığın geleceği için önem arz eden sektörlerdendir. Bu sektördeki kitlesel üretim uygulamaları çevreye ve insan sağlığına da zarar vermektedir. Tarım uygulamaları hem insan sağlığına hem de çevreye dost ürün üretiminin yapılmasına imkân sağlamıştır. Kırsal nüfus oranının fazlalığı tarımın yoğun şekilde yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Üretimde uygulanan yöntem ve tekniklerin kitlesel tarım üretim tekniklerinden farklı olması ve bu ürünlerin değerinin yüksek olmasından dolayı tarım sektörünün üreteceği katma değeri etkileyebilmektedir. Hem insan sağlığına hem de çevreye dost ürün üretimi temel ilke olarak benimsenmiştir. Tarım uygulamaları biz insanoğlunu ilgilendiren en önemli konulardan biridir. 

Beslenme ihtiyacı insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesinde en temel ihtiyaçlardandır. İnsanoğlu bu ihtiyacını ilk zamanlarda toplayıcılık ve avlanma ile gerçekleştirmiştir. Fakat üretimde kullanılan genetiği bozulmuş tohumlar, sentetik ilaç ve gübreler sağlığımızı tehdit edecek boyuta ulaşmıştır. Çevreye hem de insan sağlığına dost ürünler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Diğer taraftan uygulamalar sonucunda ortaya çıkan ürünlerin fiyatlarının uluslararası alanda diğer tarım uygulamaları ile karşılaştırıldığında fiyatların yüksek olması tarımda etki derecesi önem arz etmektedir. Ürünlerin en büyük sorunlarından biri pazar sıkıntısı ve organik ürünlere olan güven problemidir. Güven problemi pazarda daralmaya neden olmaktadır. Organik ürüne talebin arttırılması ile kapasite artışının söz konusu olması gerekiyor. Üretimde destekler arttırılmalıdır. Tarım üretiminde ise destekleme alanı daha fazla olduğu için tahıl grubu da yüksek seviyededir.

Etraf
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.