Twitter

ORGANİK TARIM ÜRETİCİLERİNE TAM DESTEK

İncirliova Ziraat Odası yönetimi muhtarlarla bir araya gelerek yaklaşan hasat öncesi uyarılarda bulundu. Park İncirliova'da düzenlenen toplantıya İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, İncirliova Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Başçı ve muhtarlar katıldı.

İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda çiftçilerin sorunlarına çözüm arandı. Toplantıda konuşan İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, "Ziraat odası üyelerimize daha iyi ve verimli hizmet edebilmek için danışman çalıştıracağız" dedi.
 
Toplantıya katılan ve muhtarlarla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü, "İncirliova kaymakamlığı olarak, bölge halkımızın geçimini sağladığı tarımın sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Üzerimize düşen ne olursa Tarım İlçe Müdürlüğümüz ile birlikte çözmeye hazırız" dedi.
 
"ÜRETİCİLERİMİZİN EMEKLERİNİN HEBA OLMASINI İSTEMİYORUZ"

Senede iki defa İncirliova'daki tüm muhtarlarla buluşarak çiftçilerin sorunlarını masaya yatırdıklarını söyleyen İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, "İncirliova'da bulunan 28 mahalle muhtarlarımız hepsini bir arda topladık. Gündemimizde çiftçimizin isteği nedir, bizler yetişemiyoruz ama mahalle muhtarlara şikayetlerini dile getiriyorlar. Bugünde toplantıyı gerçekleştirdik. Toplantının ana konusu hasat dönemi yaklaştığından dolayı yeni türeyen tüccarlarımız geliyor köyümüze alımlarını yapıyorlar bir yıllık emekleri harap oluyor gidiyor. Bunları muhtarlarımızı dile getirelim dedik. Mahallemize yeni tüccar geldiğinde bizlere bildirirlerse bizlerde onların çalışmalarını yaparız nereden gelmiş diye araştırma yaparız. Biz çiftçinin malı heder olmasın diye burada bir çalışma yaptık. Muhtarlarımızda yaptığımız çalışmadan memnun" dedi.
 
ORGANİK DESTEKLERDEN DAHA FAZLA YARARLANILACAK

Bu güne kadar organik üretim yapan çiftçilerin destek alabilmek için özel firmalardan yaptığını ifade eden Kaykı, "Muhtarlarımıza organik desteklerle ilgili geliyor bu tüccarlar burada alım yapabilmek için bunların organik desteklerini firmalar yapıyor. Burada belirttikleri beyanname doğrultusunda alması gerekiyor. Niye ben organiği ürettiysem 10 ton bunu 10 ton iyi bir fiyata satabilmem lazım. Normal üreticiyle organik üretici arasında fark olması gerekiyor. Bunlar bundan 2 tonunu alıyor. Geri kalanını kendileri dolduruyor. Aslında çok risk olduğunu bunların çiftçiye anlatılması gerekiyor. Ben burada beyan ettiğim tonaja kesinlikle yatırmam gerekiyor. Başka bir yerden mal geldiğinde onda bir katkı bulunduğunda tüm suçlusu burada çiftçi o yüzden bizde bir danışman alıyoruz bünyemize. Bu danışmanla beraber organiğe tamamen ziraat odasında çiftçinin en iyi şekilde bunların unutulmadan yapılmasını sağlayacağız. Önümüzdeki yıllarda bu gerçekleştireceğiz. Biz çiftçi kuruluşuyuz, İncirliova biz geldikten sonra ziraat odası olduğunu anladı. Biz hizmet veremeye devam ediyoruz" diye konuştu. 

Aydın Denge
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK