Twitter

ON BİNLERCE ÇİFTÇİ ANKARA`DA BULUŞUYOR

Tarımsal üreticiler Dünya Çiftçiler Günü'nde Ankara'da düzenlenen bir etkinlikte buluşuyor. Amaç üreticilerin sorunlarına çözüm bulmak.

Dünya Çiftçiler Günü, 1984'ten beri her yıl Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonunun (IFAP) kuruluş günü 14 Mayıs'ta kutlanıyor. Bu sene de çiftçilerin sorunlarına dikkati çekmek ve çözüm bulmak için farklı bir etkinlik düzenlenecek. TZOB tarafından Ankara Anadolu (Tandoğan) Meydanı'nda düzenlenecek etkinlikte, 81 ilden gelecek on binlerce çiftçi sorunlarını dile getirecek. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ses sanatçıları Mustafa Ceceli ile Sevcan Orhan'ın etkinlikte birer konser vereceğini söyledi.  

Ülkeler Toprak Avına Çıktı

Dünyada yoksulluk, kıtlık ve açlık sürdükçe tarımsal üretimi artırmak gerektiğine işaret eden Bayraktar, bugün dünya nüfusu 7,5 milyara yaklaşırken, 1,5 milyara yakın insanın ihtiyacından fazla gıda tükettiğini, 800 milyon insanın ise açlık çektiğini dile getirdi. Sürdürülebilir bir tarımla, önümüzdeki 30-40 yılda, üretimin en az yüzde 60 artması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, "Bunun bilincinde olan gelişmiş ülkeler, toprak avına çıkmış durumdwalar" dedi. 

Sulama Yatırımları Bitirilsin

Türkiye'de tarımsal verimi artırmak için yüzde 60'lara kadar su tasarrufu sağlayan basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, GAP, KOP, DAP gibi büyük sulama yatırımlarını da içeren kalkınma projelerinin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

5 kişiden 1'i tarımda çalışıyor 

Türkiye'de istihdam edilen 26 milyon 672 bin kişinin yüzde 18,3'ü tarım sektöründe çalışıyor. Ocak ayında tarım, 4 milyon 893 bin kişiye istihdam sağladı. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım istihdamı Ocak 2017'de 5.4 milyon oldu.

aksam
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK