Uygulama
Twitter

`NÜFUSUMUZ ARTIYOR AMA ÇİFTÇİMİZ AZALIYOR`

Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi, İşkur ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde, Aksaraylı kadınlar için süt sığırı yetiştiricisi kursu düzenlendi. Törende konuşan Vali Pekmez, "Nüfusumuz artıyor ama çiftçimiz azalıyor, tarım ürünleri üretimimiz azalıyor" dedi.

İncesu Köyünde düzenlenen kursu başarı ile tamamlayan 21 kadın kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Sertifika dağıtım töreninde konuşan Aksaray Valisi Aykut Pekmez, kadınların üretim ve istihdama katılması yönündeki yapılan çalışmaların önemini belirtti.

Gıda üretimine dikkat çeken Vali Pekmez, "Nüfusumuz artıyor ama çiftçimiz azalıyor, tarım ürünleri üretimimiz azalıyor. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda gıda yeterliliği noktasında dünya büyük sıkıntı çekecek. O nedenle gıdamızı üretirken kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor." dedi.

"Aksaray  12 'inci Sırada"

Aksaray'ın hayvancılıkta önemli bir yerde bulunduğunu ifade eden Pekmez, Türkiye genelinde, özelikle süt üretiminde yıllık 360 bin ton civarı üretimle Aksaray'ın on ikinci sırada olduğunu belirtti.

Mevcut potansiyeli daha da arttırmak, süt üretimini daha verimli hale getirmek için düzenlenen eğitim programlarının çok önemli olduğunu vurgulayan Pekmez, kadınların bu konuya gösterdiği ilgiden dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından süt sığırı yetiştiricisi kursuna katılan kadın kursiyerlere sertifikaları Vali Aykut Pekmez, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mahmut Akkuş, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Süt Birliği Başkanı Esat Zengin, Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Azmi Arı ve diğer davetliler tarafından verildi.

Milliyet Gazetesi
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK