NİĞDE ZİRAAT ODASI BAŞKANI: PATATES FİYATLARINDAKİ İDDİALAR DOĞRU DEĞİL

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri fiyatlarındaki aylık artışı değerlendirdiği raporunda, yüzde 14,05'lik artışla patatesi zam şampiyonu olarak belirtmişti. Ancak Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, yaptığı açıklamada, patates fiyatlarındaki bu artışın enflasyonu tetiklediğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Kenar, patates fiyatlarının üç aydır aynı seviyede olduğunu vurgulayarak, "Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından haberlerde patates fiyatlarında artış olduğu, enflasyonu tetiklediği yönünde haberler çıktı. Bu haberin doğru olmadığını düşünüyorum. Çünkü bizim patates satışımıza baktığımız takdirde yaklaşık üç aydır fiyatlar aynı şekilde seyrediyor. Patates 3 aydır 9 lira ile 12 lira arasında satılıyor. Bu yılbaşından önce de aynıydı, bugün de aynı satılıyor. O yüzden yine seçimle birlikte her zaman olduğu gibi patatesin fiyatı yükselmiş, çiftçi daha çok kazanıyor gibi böyle bir algı oluşturulmaya çalışıyor. Bu doğru olmadığını düşünüyorum" dedi.

Ayrıca, "Adana hasadına kadar depolarda patates var" diyen Kenar, patates stoğunda herhangi bir sorun olmadığını belirterek, "Depolarımıza baktığımız takdirde her yıl olduğu gibi depolarımızda şu anda patatesimiz mevcut. Bahar dönemine yani Adana hasadına kadar elimizde patates olduğunu görüyoruz. O yüzden hiç kimse bu konuda telaşa kapılmasın. Çiftçinin malı üzerinden de böyle bir haber yapılmasını doğru olmadığını düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

iha.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.