Twitter

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE GÜN DOĞUYOR

Ziraat Mühendislerinin bir arada olması ve istihdamlarını sağlamak bunun yanı sıra tarım işçilerinin kendi yaşadıkları illerde iş imkanları sağlamak amacıyla Alternatif Üretim ve İstihdam Derneği kuruldu. Kurulan dernek sayesinde hem tarım ve ziraat mühendislerine hemde tarım işçilerine iş imkanı sağlanacak.

DİYARBAKIR - Ziraat Mühendisi Gülbahar Örmek başkanlığında kurulan derneğin başlıca amacının Tarım ve ziraat mühendislerini istihdamını sağlamak ve tarım alanında çalışan işçilere iş imkanı oluşturmak olduğunu belirten genç Ziraat Mühendisi ve KOBİ Proje Danışmanı Serap Erkuş, tüm Tarım işçilerini ve ziraat mühendisi arkadaşlarını bir çatı altında toplamayı hedeflediklerini söyledi.
 
Tarım işçilerinin büyük zorluklar yaşadığını anlatan ve yaşanan sorunlara çözüm bulmayı ve tarım işçilerine kendi memleketlerinde iş olanakları sağlamayı hedeflediklerini de belirten Ziraat Mühendisi ve derneğin KOBİ proje danışmanı olan Serap Erkuş, “Bölgede en büyük problem mevsimlik tarım işçileriydi. Aylar önce Antalya’da ziraat mühendisi olarak çalıştığımda bölge insanının ne kadar zor çalışma şartları altında çalıştığını gördüm. Çalışanların çoğu aylarca ailelerinden, memleketlerinden uzaktı. Bende ziraat mühendisiydim. okumuştum, fakat okumam bölgede işsiz genç arkadaşlarımdan biri olmama ve memleketimden, ailemden uzak düşmeme engel değildi. Çalışmamızı bu yaşadıklarım ve işsiz mühendis arkadaşlarımın bulundukları zor koşulları düşünerek bu çalışma içerisine alternatif üretim ve istihdam derneği aracılığıyla Gülbahar Örmek’in öncülüğünde ziraat mühendisi arkadaşlarımızla oluşturduk” diye konuştu. 
 
‘Artık tarım işçileri uzağa gitmeyecek’
 
Dernek olarak bölgede maddi sıkıntı içerisinde olan mevsimlik tarım işçilerini bulduklarını anlatan Erkuş, “İlk iş olarak bölgede maddi sıkıntı içerisinde olan mevsimlik tarım işçilerini bulduk. çalışmamızı anlattık kendi bölgelerinde üretim yapmaları konusunda görüşmeler yaptık. çiftçilerimizin çalışmamızı olumlu bir şekilde karşılamaları bizi bu yolda dahada kararlı kıldı.Çiftçilerimizden bölgede geleneksel yöntemlerle yetiştiricilik yapmalarını istedik. Bizde annemizin zamanında yediği domatese,hıyara, patlıcana, köy tavuğuna, köy yumurtasına... hasrettik bundan dolayı üretimin geleneksel yöntemlerle olması çalışmamıza olan talebi arttıracaktı.Hasadımız mayısta başlayacak bahçeden hasat ettiğimiz sebzeleri bahçeden hasat eder etmez evlere servis şeklinde haftalık bir şekilde ulaştıracağız.işsiz ziraat mühendislerine alternatif iş imkanı ve mevsimlik tarım işçisi olan köyde yaşayanlara umut kapısı olmak için başlattığımız bu çalışma için bölge halkını desteğe çağırıyoruz” dedi.

Güney Doğu Ekspres
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.