Twitter

MERA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

Mera, yaylak ve kışlakların tahsis amacı değişikliğinde, kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edilmesi düşünülen bölge için 1/5000 ölçekli harita ile Mera Komisyonuna başvurularak uygun görüşü alınması gerekecek.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Mera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 Bakanlar Kurulu 1998 yılında yayınlanan Mera Yönetmeliği’nde yeni bir değişiklik yaparak, birinci sınıf mera alanlarına 20 yıllık ot gelirini yatırana bina yapmasının önünü açtı.

 Resmi Gazete’de yeni yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 31 Temmuz 1998 tarihli Mera Yönetmeliği’nin 8’inci maddesinin 5’inci fıkrasına yeni  bir bent eklendi. Buna göre, durumu ve sınıfı çok iyi yada iyi olan mera, yaylak ve kışlaklarda tahsis amacı değişikliği yapılamadığı için, bölge kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilmeden önce 1/5000 ölçekli haritası ile Mera Komisyonuna başvurarak uygun olup olmadığı görüşü alınacak.

 Tahsis amacının valilikçe değiştirilmesinin ardından 20 yıllık ot gelirinin yatırılması sağlanacak. Ot bedeli yatırıldıktan sonra iki yıllık süre zarfında kesinleşmiş uygulama imar planının komisyona sunulacak. Bu süre zarfında söz konusu planların sunulmaması durumunda tahsis amacı değişikliği ise iptal edilecek.

İlgili mevzuatı Buradan İnceleyebilirsiniz...>>>

Hayal Senem Sayan

Tarımsal Pazarlama
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK