Twitter

MART AYINDA TARIMDA YAPILACAKLAR

Mart Ayında Yapılan Tarım İşleri Nelerdir?

Tarım sektörü için, mart ayında yapılan tarım işlerini gruplara ayırarak şu şekilde sıralayabiliriz: 

Sebzecilik

Açık tarla yetiştiriciliği için toprak gübrelenerek sürülmeli, ay sonuna doğru domates, biber, patlıcan bideleri tarlaya aktarılmalıdır. Kışlık sebzelerin hasadına devam edilir. Bezelye, bakla, soğan, fasulye, bamya tohumları ekilir. Fide kök çürüklüğü, köşeli yaprak leke hastalığı ve toprak altı zararlılarına karşı mücadele yapılır.

Seracılık

Turfanda karpuz yetiştiriciliği için hazırlanan plastik örtülü tünellere daha önceden yetiştirilen fideler dikilir. Azotlu gübrenin yarısı ile fosforlu ve potaslı gübrenin tamamı verilir. Sulama yapılır. Bu ayda olacak ilkbaharın geç donlarından korunmak için gerekli önlemler alınır. Seralarda yetiştirilecek olan hıyarların tohumları ekilir.

Hububat

Tahıllarda azotlu gübrenin yarısı nitrat formunda verilir. Yabani yulaf, yabancı ot ve ekin güvesine karşı mücadele yapılır. Mısır ekilecek sahalarda tarla hazırlığı yapılır. Taban gübrelemesi yapılır. Havalar uygun giderse Mısır ekimine başlanır.

Meyvecilik

İklim ve türe özgü analize dayalı gübreleme ve budama işlemleri tamamlanır. Zeytin bahçelerinde Zeytin güvesine karşı biyoteknolojik mücadele yapılır. Aşılama ve çöğürlerde şaşırtma işlemleri devam eder.

Toplu meyvecilik kurulacak sahalar ile eski tesisler sürülür ve gübrelenir. Bahçelerde sap saman yakılarak kırağı ve don zararı önlenmelidir. Bahçede, serada, sıcak ve ılık yastıklardaki zararlı ve hastalıklarla mücadele edilir. Bağ kurulacak yerlerde ve eski tesislerde toprak işlemesi ve gübrelemeye yapılır. Bağ fidanı dikimine devam edilir. Bağların kışlık  budaması yapılır.

Ekilen tek yıllık yem bitkilerinin hasadı yapılır. Silajlık mısır ekimi yapılır. Sorgum Sudan otu ekimi yapılır.

 

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.