Twitter

MANAVGAT`TA 290 ÇİFTÇİ SEL HASAR TESPİTİ İÇİN BAŞVURDU

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde geçen hafta yaşanan şiddetli yağış ve sel felaketi sonrası, 290 çiftçi hasar tespiti için başvuruda bulundu.

Manavgat'ta 25 Ekim'de gece başlayıp, 8 saat boyunca aralıksız yağan yağmur nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su basarken, cadde ve sokaklarda oluşan su birikintileri yüzünden çok sayıda araç yolda kaldı. 24 saatte metrekareye 335 kilogram yağış düştüğü belirtilen olayın ardından 26 mahallede hasar tespit çalışmaları yürütüldü. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalarda, 290 çiftçinin hasar tespiti için başvuruda bulunduğu bildirildi. En fazla zarar gören ürünün pamuk olduğu aktarılırken; mısır, susam, kabak, patlıcan ve yerfıstığı gibi değişik sebze ekili alanlarda da zarar oluştuğu kaydedildi.

'ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR'

Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün sağanak yağış sonrası maddi hasar olan mahallelerde çalışmalarını önemli ölçüde tamamladığını söyledi. Hasar tespit komisyonunun çalışmalarını takip ettiklerini kaydeden Metin, en fazla maddi hasarın Denizyaka, Denizkent, Perakende, Büklüce, Bereke, Çakış ve Taşağıl'da olduğunu vurguladı.

'290 ÇİFTÇİNİN ARAZİSİ ZARAR GÖRDÜ'

Bölgede son 25 yılın en ciddi yağışının yaşandığının altını çizen Ziraat Odası Başkanı Metin, "290 çiftçimizin ürünü sağanak yağışta zarar gördü. En fazla maddi hasar ise pamukta oldu. Oda olarak maddi zararla ilgili çalışmalarımızı ilgili bakanlık ve kuruluşlara ilettik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çiftçinin maddi hasarını karşılayacağına inanıyoruz. Maddi hasarın ne kadar olduğu tam olarak bilinmiyor" dedi.

Metin ayrıca ilçede yaşanan felaket nedeniyle pamuk toplamaya gelen mevsimlik işçilerin de işsiz kaldığına dikkati çekti.

 

Son Dakika

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.