MÜSİAD ÜYELERİNE TARIMA YATIRIM ÇAĞRISI

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği arasında kırsalda yatırıma geçmelerini sağlamak amacıyla protokol imzalandı.

Protokol uyarınca MÜSİAD, üyelerine IPARD kapsamında eğitimler verecek. Başvuru çağrı ilanları yayınlandığında, MÜSİAD üyeleri hızlıca bilgilendirilecek ve LEADER (Kırsal Ekonominin Kalkındırılması İçin Faaliyetler Arasındaki Bağlantılar) kapsamında toplam 13 milyon avro yani 83 milyon liralık başvuru çağrısından faydalanma imkanı bulacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) hibe programının etkinliğini daha da artırmak için MÜSİAD ile iş birliği yaptıklarını belirterek, MÜSİAD ile yapılacak çalışmaların ülkenin her ferdine dokunacağını söyledi. Protokol sayesinde MÜSİAD üyesi yatırımcılara ulaşarak kırsalda yatırıma geçmelerine katkı sağlayacaklarının altını çizen Pakdemirli, "MÜSİAD, üyelerine IPARD kapsamında eğitimler verecek. Başvuru çağrı ilanları yayınlandığında, MÜSİAD üyeleri hızlıca bilgilendirilecek" diye konuştu.

Pakdemirli, kırsalda daha çok yatırım yapmayı amaçladıklarının altın çizerek, IPARD ile sağlanan kırsal kalkınma hibeleriyle çam fıstığı işleme tesisi, süt çiftliği ve güneş enerjisi tesisi gibi yatırımların desteklendiğini anlattı. IPARD kapsamında üç hafta önce başlayan bir yaklaşım olan, "LEADER (Kırsal Ekonominin Kalkındırılması İçin Faaliyetler Arasındaki Bağlantılar) - Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması"na değinen Pakdemirli, şunları kaydetti:

"İşte bugün LEADER kapsamında toplam 13 milyon avro yani 83 milyon liralık başvuru çağrısına çıkıyoruz. Bu çerçevede kırsalda, IPARD kriterlerine uygun olarak kurulan, yöreye uygun kalkınma stratejilerini hazırlayan yerel eylem gruplarına destek sağlayacağız. LEADER uygulaması ilk etapta, Ankara, Amasya, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Kastamonu, Manisa, Ordu, Samsun ve Şanlıurfa'nın olduğu 12 ilde uygulanacaktır. LEADER, Avrupa Birliği'ne aday ülkeler içinde ilk kez Türkiye'de başlıyor"

SEKİZ YILDA 4 MİLYAR HİBE

Pakdemirli, "Son 8 yılda IPARD kapsamında sağladığımız 4 milyar lira hibeyle 7 bini kadın ve gençlere ait 14 binden fazla tesisi destekledik, Kırsalda 10 milyar liralık yatırım, 60 bin yeni istihdam oluşturduk" ifadelerini kullanarak, bu yıl IPARD-2 kapsamında toplam 310 milyon avro yani yaklaşık 2 milyar liralık çağrıya çıkıldığını aktardı. MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da MÜSİAD olarak, üyelerin mevcut işlerinde başarıya ulaşarak, Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sunmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Kırsal kalkınmanın sağlanmasının, politika yapıcılar başta olmak üzere siyasi iradenin kararlılığıyla doğru orantılı olduğunu anlatan Kaan, stratejik sektörlerden biri olarak kabul ettikleri gıda, tarım, hayvancılık ve orman ürünlerinde ilerlemeyi, kırsal kalkınmada çıkış noktası olarak gördüklerini belirtti. Giderek kaybolan kırsal kalkınma algısının yeniden canlandırılmasını gerektiğini vurgulayan ve bu amaçla MÜSİAD Kırsal Dönüşüm Tarımsal ve Hayvansal Kalkınma Komitesi'ni kurduklarını ifade eden Kaan "Türkiye'nin hedefleri büyük ve eğer planlı bir şekilde ilerlersek, bu hedefleri gerçekleştirecek gücümüz var. Her platformda ifade ettiğimiz gibi, MÜSİAD olarak bu konuda elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız" dedi.

  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.