Uygulama
Twitter

MAGİDER KOOPERATİFLEŞME YOLUNDA

MANİSA Girişimciler Derneği (MAGİDER) tarım kenti olan Manisa'da tarımsal ürünlerin daha iyi rakamlarda pazarlanmasını sağlamak, üreticileri tek çatı altında toplayıp güçlü hale getirmek amacıyla kooperatif kurma konusunda çalışmalara başladı.

MAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Ayberk Aloğlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Giritligil Otel'de düzenlediği basın toplantısında geçmiş aylarda yaptıkları ve önümüzdeki aylarda yapacakları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. MAGİDER Başkanı Ayberk Aloğlu, kısa sürede Ege Bölgesi'nin en aktif derneklerinden birisi haline geldiklerini belirterek, 2.5 yılda 60 proje bitirdiklerini ve özellikle sosyal projelerle Manisa'ya önemli katkılar sağladıklarını dile getirdi. Manisalı üreticinin kooperatifleşmesini sağlamak için yaklaşık 4 aydır çalışma yürüttüklerini ve birçok sivil toplum örgütü, üretici ve odalarla görüşmeler yaptıklarını ifade eden Dernek Başkanı Aloğlu, tarım kenti olan Manisa'da Türkiye'ye ve dünyaya hitap edecek büyük bir kooperatif olmamasını kendilerine dert edindiklerini söyledi.

Aloğlu, "Konya'nın bir Torku'su var, İzmir'in bir Tire Süt'ü var. Ama Manisa'nın niye böyle büyük bir kooperatifi yok diye kendimize dert edindik. Bu düşünceyle hem kurumlarımızla hem çiftçilerimizle görüşmelere başlandı. Tarım İl Müdürlüğü, Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, pazarcılar odası, ziraat odası, Alaşehir Girişimciler Derneği, 3 ilçenin sulama birliği ve şehrimizin ileri gelen çiftçilerinden oluşan bir danışma kurulu kurduk. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. İlimizde bunun yapılmaması için hiçbir sebep yok" diye konuştu.

Kurmayı hedefledikleri kooperatifin sadece Türkiye'ye değil dünya pazarına da hitap edeceğinin altını çizen Aloğlu, özellikle bu konuda üreticilerden destek beklediklerini söyledi. Şuanda 45 üreticinin kendilerine destek verdiğini dile getiren Aloğlu, "Bu sayı 100'e çıktığı zaman kooperatifleşmenin ilk adımını atmış olacağız. Destek arayışları çerçevesinde gündüzleri kendi işimizde çalışırken, geceleri ise kırsal mahallelerimize ve ilçelerimizi ziyaret edip destek istiyoruz. Kooperatifleşmenin Manisalı üreticiye getireceği faydalardan bahsediyoruz. Üreticilerin önyargılarını yıkmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Eğer projemizi başarabilirsek Manisa'da Türkiye'nin en büyük tarımsal kooperatifi kurulmasının ilk adımlarını atmış olacağız" dedi.

Dernek Başkanı Aloğlu daha sonra önümüzdeki aylarda yapacakları çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdi.

Hürriyet Gazetesi
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.
CİFTCİLİK